Změna zákona upravující výměnu bankovek se vrací do Sněmovny

Předloha, která především upravuje výměnu poškozených bankovek, se vrací ze Senátu do Sněmovny. Senátoři v ní mimo jiné navrhují posunout účinnost, která měla podle původně schválené podoby nastat již k 1. červenci. Nově by měla začít platit až 15. den po vyhlášení. Navrhují také upravit některé pravomoci České národní banky v krizovém zákoně. Poslanci o předloze, která rovněž ruší devizový zákon, rozhodnou až po prázdninách. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) vyjádřil s pozměňovacími návrhy souhlas.

Předloha počítá s tím, za popsané, pomalované, přetištěné a potištěné bankovky budou nově považované za běžně poškozené a bude se za ně vždy poskytovat náhrada. Za tzv. standardně poškozené bankovky a mince se podle nynější úpravy poskytuje náhrada vždy, za nestandardně poškozené jen v určitých případech, které vyhodnocuje Česká národní banka.

Podle vlády je proto cílem změny zákona snížit zátěž dotčených subjektů při výměně nestandardně poškozených bankovek a mincí. U mincí budou z přesně vyjmenovaných nestandardních poškození vyňaty proděravělé mince. Prodejní automaty už nebudou zadržovat podezřelé mince, ale budou je odmítat. I nadále bude platit, že na případy úmyslného poškozování mincí a bankovek se uplatňují ustanovení trestního zákoníku.

Změnou zákona se rovněž ruší devizový zákon. Ustanovení ohledně nouzového stavu v devizovém hospodářství převedla do zákona o krizovém řízení. Devizový zákon již podle MF není potřebný kvůli liberalizaci nákupu nemovitostí cizinci a přijetí zákona o směnárenské činnosti. „Devizový zákon je tak dnes pouze torzem,“ poznamenal ministr Babiš.

Newsletter