Zmocněncem pro jadernou energetiku chce být pět lidí

Zmocněncem pro jadernou energetiku, který by měl koordinovat výstavbu nových jaderných bloků v Česku, chce být pět lidí. ČTK to dnes bez dalších podrobností a konkrétních jmen uchazečů sdělilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Přihlášky do výběrového řízení bylo možné podávat do minulého pátku. Budoucí zmocněnec bude vládou jmenován na čtyři roky. Kdy bude vybrán a ujme se funkce, není zatím známo.

Už v březnu se na svém prvním zasedání sešel nový stálý výbor pro jadernou energetiku, který má nad výstavbou také dohlížet. V čele výboru je ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Budoucí zmocněnec má být místopředsedou výboru. Do doby, než bude vybrán, ho zastupuje Mládkova náměstkyně pro energetiku Lenka Kovačovská.

Mládek minulý pátek v Českém rozhlase řekl, že si na místo zmocněnce pro jádro představoval jednoho svého bývalého náměstka, který se ale rozhodl jinak. Na dotaz ČTK, zda šlo o předchůdce Kovačovské Pavla Šolce mluvčí MPO František Kotrba uvedl, že je to pravděpodobné. Šolc od dubna nastoupil do ČEZ Distribuce.

Loni v červnu vláda schválila Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR (NAP JE). Počítá s výstavbou jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho bloku v Temelíně s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách. Stále ale zbývá dořešit obchodně-dodavatelský model výstavby. Právě s tím by měl nově vzniklý výbor mimo jiné pomoci.

V Česku pochází z jaderných zdrojů asi třetina vyrobené elektřiny. Podle Státní energetické koncepce se má podíl jádra do budoucna zvyšovat. V roce 2050 má jádro zajišťovat polovinu vyrobené elektřiny v ČR.

Energetická společnosti ČEZ zrušila v dubnu 2014 tendr na dostavbu dalších dvou bloků v Jaderné elektrárně Temelín. Důvodem bylo, že vláda na stavbu neposkytla státní garance. Stavba nových bloků měla být podle původních plánů dokončena v roce 2025 a odhady nákladů se pohybovaly mezi 200 a 300 miliardami korun.

Newsletter