Na devizových trzích je patrní rizikově averzní nálada projevující se v silnějším dolaru. Ten proti euru testuje hranici 1,1700 EURUSD. Risk-off sentiment oslabuje měny regionu. Koruna se posunula k úrovni 25,40 za euro.

Pražská burza klesla pod vlnou odlivu peněz

Česká burza kopírovala sentiment v Evropě. Zprávy z Řecka nechaly akciové trhy mnohem klidnější a rezervovanější, než tomu bylo v případě měnového trhu. Index PX odepsal -0,8 % a na trhu byl cítit patrný odliv peněz z hlavních titulů.

Poslední den nároku na dividendu rakouské pojišťovací skupiny VIG přinesl spíše nervozitu než bezhlavé nákupy. Překvapení z velikosti prodejního tlaku při pátečním odchodu z MSCI indexu zanechal na trhu hořkou pachuť a dnes jsme mohli být svědky stop loss objednávek při ranním obchodování. Akcie sice zavírala výše od svého minima, ale nervozita a neochota titul podporovat v růstu je patrná. Domácí ČEZ opět neudržel hranici 630 korun a i přes ranní zisky se otočil do ztráty a zavíral den -1,14 % na svém denním minimu.

Komerční banka se dnes přidala do klubu odlivu peněz a ztratila -1,8 %. Na akcii je patrné vyčerpání nákupního momentu, který akcii skokově a výrazně posunul do hodnot koncem minulého týdne. Akcie tak koriguje tento růst a zavírala na svém denním minimu.

Erste Bank byla nejvíce korelována se zprávami o stavu jednání v Řecku Počáteční ztráty pod EU26, které byly technicky nebezpečné pro titul, akcie odvrátila a v Praze zavírala růstem 0,1%. Valná hromada Unipetrolu nepřinesla nic šokujícího ve smyslu dividendy a na titulu stále trvá status quo.

Dozvuky štěpení akcie O2 je stále zajímavé sledovat. Dnes byl patrný unavený moment na akcii O2, kde se včerejší příliš optimistické nákupy zklidnily a akcie se nebyla schopna nadechnout přes 72 Kč a zavírala se ziskem přes 2 %.

Objem obchodů poklesl a začíná být patrná fáze konsolidace a vstřebávání. Na CETINu dnes došlo k lepší prodejní dynamice a objem byl stále solidní. Akcie se propadla na své minimum od včerejšího listingu na burze. Na trhu bude patrný obchod zavírání arbitráže z dlouhých pozic před štěpením. Nejistota ohledně nového ocenění části CETIN nutí hráče prodat i tuto část po silných profitech na části O2. Zároveň se tímto otvírá zajímavý diskont proti očekávaném odhadu 150 korun za akcii a pro odvážné se cena za riziko opět může vyplatit.

Newsletter