Evropská inflace klesla více, než čekal trh. Dolar navýšil dnešní zisky pod 1,0950 za euro. Koruna se obchoduje zpět pod 24,30 za euro.

Pražská burza: Pegas na novém maximu, ČEZ pod tlakem

Český trh nakonec uzavřel ve ztrátě 0,23 % vlivem pohybu akcií ČEZ, zatímco banky posílily. ČEZ se propadl v poslední hodině obchodování pod 560 korun a zavřel na denním minimu 556,1 koruny, slabší o 2,01 %. Tato akcie svou výkonností dlouhodobě překonává celý sektor utilit jak v západní Evropě, tak i v našem regionu. Dnešní propad mělo na svědomí také snížení cílové ceny od analytiků Credit Suisse, kteří očekávají tlak na ziskovost utilit v příštích letech z důvodu nízkých cen elektřiny, a tak svou cenu pro ČEZ posunuli dolů z 622 na 609 korun.

Banky byly podle očekávání mírně silnější, Erste si připsala 0,52 %, inspirovaná bankovním sektorem v Evropě, Komerční posílila o 0,33 %, nicméně na úrovni 5500 korun operovali zahraniční prodejci, takže růst této akcie zarazili. Pegas i přes ranní zaváhání kvůli vybírání zisků nakonec posílil o 0,37 % a uzavřel na novém historickém maximu 933,4 koruny. Této akcii v následujících dnech bude pomáhat pokračující odkup vlastních akcií na trhu a také očekávané zařazení do indexu MSCI, které proběhne 28. srpna v závěrečné aukci.

Unipetrol byl dnes bez výraznějších objemů, investoři spíše čekají na informace, jak požár v Litvínově zasáhne produkci, potažmo zisky za rok 2015. Celkový objem obchodů byl dnes mírně podprůměrný, a sice 516 miliónů korun.  

Newsletter