Euro smazává ranní zisky a obchoduje se zpět pod 1,2140 EURUSD. Měny regionu drží ztráty, koruna se obchoduje poblíž 25,45 za euro. Podle člena bankovní rady ČNB Dědka by bylo rozumnější počkat se zvýšení sazeb, až budeme mít jasnější obrázek o ekonomice a inflaci.

Pražská burza: Pegas na novém maximu, ČEZ pod tlakem

Český trh nakonec uzavřel ve ztrátě 0,23 % vlivem pohybu akcií ČEZ, zatímco banky posílily. ČEZ se propadl v poslední hodině obchodování pod 560 korun a zavřel na denním minimu 556,1 koruny, slabší o 2,01 %. Tato akcie svou výkonností dlouhodobě překonává celý sektor utilit jak v západní Evropě, tak i v našem regionu. Dnešní propad mělo na svědomí také snížení cílové ceny od analytiků Credit Suisse, kteří očekávají tlak na ziskovost utilit v příštích letech z důvodu nízkých cen elektřiny, a tak svou cenu pro ČEZ posunuli dolů z 622 na 609 korun.

Banky byly podle očekávání mírně silnější, Erste si připsala 0,52 %, inspirovaná bankovním sektorem v Evropě, Komerční posílila o 0,33 %, nicméně na úrovni 5500 korun operovali zahraniční prodejci, takže růst této akcie zarazili. Pegas i přes ranní zaváhání kvůli vybírání zisků nakonec posílil o 0,37 % a uzavřel na novém historickém maximu 933,4 koruny. Této akcii v následujících dnech bude pomáhat pokračující odkup vlastních akcií na trhu a také očekávané zařazení do indexu MSCI, které proběhne 28. srpna v závěrečné aukci.

Unipetrol byl dnes bez výraznějších objemů, investoři spíše čekají na informace, jak požár v Litvínově zasáhne produkci, potažmo zisky za rok 2015. Celkový objem obchodů byl dnes mírně podprůměrný, a sice 516 miliónů korun.  

Newsletter