Evropské i americké výnosy rostou. Poptávka je mírně vyšší po dolaru, který tak sílí v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Proti euru se obchoduje kolem 1,1900 EURUSD. Měny regionu mírně ve ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,50 za euro.

Pražskou burzu tížil ČEZ, Evropu energetiky pod tíhou ropy

Pražská burza po vzoru rozvinutých trhů opět klesala, index PX oslabil o 1,07 %. ČEZ spadl po otevření trhu o 2,24% na úroveň 610 korun a o tuto metu bojoval po zbytek dne. Objemy v tomto titulu byly dnes nadprůměrné, zobchodovalo se 900tis kusů a ČEZ se tak podílel na celkovém objemu více než polovinou. Dalším propadákem byly akcie Komerční banky, které nakonec uzavřely na denním minimu 4830 korun slabší o bezmála 2%, přestože se během dnes společně s Erste dostávaly do pozitivního teritoria. Již zmíněná Erste dopoledne padala o 2% na 475 korun, což bylo 2leté minimum. Zde se již našlo několik reálných kupců, a také docházelo k zavírání krátkých pozic před víkendem. Proti trhu se vydaly akcie O2, tyto akcie nakonec skončily silnější o 0,32% na 312,9 korunách za kus.

BUX index: -0,70%

Maďarské akcie byly poměrně imunní vůči výraznějším poklesům, vcelku slušná výkonnost akcií OTP, které uzavřely opět okolo 4000 HUF limitovaly pokles indexu BUX. MOL ztratil 1,2% a uzavřel pod 12.000 HUF. Klesající ceny ropy stále nutí investory zbavovat se těchto akcií.

WIG20 index: -1,33%

Polský trh ztratil nejvíce ze střední Evropy, došlo zde k výprodejům napříč všemi sektory. Nejvíce klesaly opět akcie bank, PEKAO odepsalo více než 3%, a i další tamní blue-chipy byly pod prodejním tlakem a ztrácely v průměru okolo 1,5%.

Západní Evropa

Evropský akciový benchmark Stoxx 600 ztratil více jak procento, ztrácel zejména energetický sektor, což se přeneslo i na tuzemský ČEZ. Na energetický trh se přenesl i pokles cen ropy pod objemem produkce ropy OPEC nejvyšším za tři ropy. Do situace nadbytečné nabídky promlouvají střety jednotlivých států o tržní pozice a podíly. Týdenní ztráta evropských akcií se blíží 4 procentům, když sérii špatných zpráv nakrojila data z německé ekonomiky a umocnily zhoršené predikce MMF. DAX končí pátek o více jak 2 procenta níže, FTSE 1,2 % a CAC o 1,4 %.

Newsletter