Pražskou burzu tížil ČEZ, Evropu energetiky pod tíhou ropy

Pražská burza po vzoru rozvinutých trhů opět klesala, index PX oslabil o 1,07 %. ČEZ spadl po otevření trhu o 2,24% na úroveň 610 korun a o tuto metu bojoval po zbytek dne. Objemy v tomto titulu byly dnes nadprůměrné, zobchodovalo se 900tis kusů a ČEZ se tak podílel na celkovém objemu více než polovinou. Dalším propadákem byly akcie Komerční banky, které nakonec uzavřely na denním minimu 4830 korun slabší o bezmála 2%, přestože se během dnes společně s Erste dostávaly do pozitivního teritoria. Již zmíněná Erste dopoledne padala o 2% na 475 korun, což bylo 2leté minimum. Zde se již našlo několik reálných kupců, a také docházelo k zavírání krátkých pozic před víkendem. Proti trhu se vydaly akcie O2, tyto akcie nakonec skončily silnější o 0,32% na 312,9 korunách za kus.

BUX index: -0,70%

Maďarské akcie byly poměrně imunní vůči výraznějším poklesům, vcelku slušná výkonnost akcií OTP, které uzavřely opět okolo 4000 HUF limitovaly pokles indexu BUX. MOL ztratil 1,2% a uzavřel pod 12.000 HUF. Klesající ceny ropy stále nutí investory zbavovat se těchto akcií.

WIG20 index: -1,33%

Polský trh ztratil nejvíce ze střední Evropy, došlo zde k výprodejům napříč všemi sektory. Nejvíce klesaly opět akcie bank, PEKAO odepsalo více než 3%, a i další tamní blue-chipy byly pod prodejním tlakem a ztrácely v průměru okolo 1,5%.

Západní Evropa

Evropský akciový benchmark Stoxx 600 ztratil více jak procento, ztrácel zejména energetický sektor, což se přeneslo i na tuzemský ČEZ. Na energetický trh se přenesl i pokles cen ropy pod objemem produkce ropy OPEC nejvyšším za tři ropy. Do situace nadbytečné nabídky promlouvají střety jednotlivých států o tržní pozice a podíly. Týdenní ztráta evropských akcií se blíží 4 procentům, když sérii špatných zpráv nakrojila data z německé ekonomiky a umocnily zhoršené predikce MMF. DAX končí pátek o více jak 2 procenta níže, FTSE 1,2 % a CAC o 1,4 %.

Newsletter