Pražský index je za letošek v zisku, ČEZ dohání německé konkurenty

České akcie dnes opět rostou za podpory všech hlavních titulů. ČEZ konečně zareagoval na vyšší ceny elektrické energie v Německu a také na současnou silnou rally na tamních utilitách. Například dnes jsou RWE i E.ON silnější zhruba o 3,5 %. Erste roste o 1,4 % a akcie se opět dotýkají úrovně 600 korun, zatímco Komerční se vymanila z prodejního tlaku a vyskočila o 1,3 % nad 4.750 korun. Také akcie O2 jsou opět silné, přidávají dalších 1,8 % a obchodují se okolo hranice 235 korun. Pegas, který bude ve čtvrtek zveřejňovat své výsledky za 3Q14, vyskočil o 2,5 %, a tak jediný větší pokles vidíme na akciích Philip Morris -0,7 %, kde dochází k vybírání zisků. Pozitivní nálada na hlavních trzích se tedy konečně přenáší i na náš trh a tak se index PX díky dnešnímu posílení o 0,9 % dostal opět po delší době za rok 2014 do kladných hodnot.

Polské i maďarské akcie jsou také silnější díky přílivu nového kapitálu. Polský WIG20 posiluje díky bankovním akciím a KGHM o 0,5 %, zatímco maďarský BUX roste o 0,8 % zásluhou MOL +2,35 %.

Evropské akcie rostou o 1 % hlavně zásluhou utilit a bank a pomalu se dostávají na své letošní rekordní hodnoty. Trhů pomáhají i pozitivní data o americkém HDP, který ve 3Q14 rostl o 3,9 % oproti očekávané revizi na 3,3 %. 

Americká ekonomika byla ve 3Q v tempu, revize přinesla zlepšení

Newsletter