Přebytek rozpočtu byl druhý nejlepší od roku 2005

Ministerstvo financí vykázalo v únoru druhý nejlepší výsledek rozpočtového plnění za daný měsíc minimálně od roku 2005. Vyššího přebytku dosáhl v únoru pouze v roce 2014. Příznivý letošní výsledek je z velké části dán nárůstem daňových příjmů, ale i objemu prostředků z rozpočtu Evropské unie, uvedl hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

Přebytek státního rozpočtu ke konci února klesl na 27,7 miliardy z lednových 45,9 miliardy korun. Loni v únoru byl přebytek rozpočtu 22,6 miliardy korun. Na celý rok je schválen rozpočet se schodkem 70 miliard korun.

„Nejpodstatnějším sdělením únorových dat o hospodaření státu je, že česká ekonomika nezaznamenala na přelomu roku žádnou dramatickou změnu ve své dynamice růstu,“ uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Podle Kovandy zatím nelze konstatovat, že se vládě daří zlepšovat daňový výběr. „Příznivý stav plnění rozpočtu lze stále, podobně jako loni, vysvětlit čistě na základě čilé ekonomické aktivity, související s celkovým hospodářským růstem, příp. přechodnými faktory typu čerpání prostředků EU. Zavedení kontrolního hlášení se v lepších výsledcích plnění projeví potenciálně teprve v průběhu roku,“ uvedl Kovanda.

Současný vývoj, především příliv peněz z EU fondů, zřejmě podle analytika Komerční banky Marka Dřímala pomůže rozpočtu k nižšímu schodku, než jaký ministerstvo financí plánovalo. „Oproti 70 miliardám korun by mohl být schodek na konci roku o 10 až 20 miliard nižší,“ dodal.

Sobíšek uvedl, že příjmovou stranu rozpočtu táhnou hlavně odvody pojistného, které jsou funkcí růstu mezd a zaměstnanosti, byť tempem lehce pod průměrnou loňskou úrovní. Určité zvyšování je vidět i u nepřímých daní. U pohonných hmot jde o efekt zvýšení spotřeby kvůli nižším cenám, u DPH je zvýšení maskováno loňským zadržováním ze strany státu, ale po očištění od uvedeného vlivu naznačují čísla slušný růst konečné spotřeby. Výdajová strana rozpočtu neodhaluje zásadní změny, dodal analytik.

Newsletter