Přebytek rozpočtu na konci července rekordní

AKTUALIZOVÁNO – Rozpočet České republiky skončil v červenci v přebytku 75,6 miliardy korun. Ke konci července dosáhly celkové příjmy státního rozpočtu 762,4 miliardy korun a celkové výdaje 686,8 miliardy korun, oznámilo dnes ministerstvo financí. Vykázaný přebytek rozpočtu tak představuje, stejně jako na konci března, dubna, května a června, nejlepší výsledek hospodaření státního rozpočtu od roku 1993.

Významný je především vzestup celostátních daňových příjmů o 8,2 procenta dokumentující efektivnější výběr daní i pokračující ekonomický růst, který se promítá i do růstu mezd zaměstnanců v podnikatelské sféře.

Meziroční růst celkových příjmů o 30,9 miliardy korun ovlivnily daňové příjmy, které vykázaly meziroční růst o 25,7 miliardy korun a také inkaso pojistného na sociální zabezpečení, které meziročně rostlo o 13,5 miliardy korun.

„Státní rozpočet uzavřel červenec v masivním přebytku téměř 76 miliard korun, což je meziročně o 50 miliard lepší údaj. Tento výsledek můžeme přičíst především vyššímu výběru daní. Především příjmové daně a také sociální pojištění (což je v podstatě také daň z práce) vykazují meziročně velmi vysoký nárůst plnění,“ uvedl Marek Dřímal z Komerční banky.

Podle hlavního ekonoma skupiny Roklen Lukáše Kovandy má pozitivní výsledek z velké části na svědomí rychlejší než předpokládaný růst tuzemské ekonomiky, který pokračoval i letos v prvním čtvrtletí. Minimálně u některých druhů daňového inkasa jsou, zdá se, konečně patrné první známky zlepšení samotného daňového výběru. Zda se však jedná o skutečně o robustní, trvalejší trend, to potvrdí až následující měsíce, a dokonce roky. Je třeba být na pozoru při interpretaci dat, upozornil Kovanda.

Dřímal dodal, že u daně z příjmu fyzických osob a sociálního pojištění je důvodem zlepšení na trhu práce, které nutí firmy zvyšovat mzdy svým zaměstnancům. Pomáhají i vyšší mzdy státních zaměstnanců. Vyšší výběr daně z příjmu právnických osob vysvětluje výjimečný loňský rok, které zvýšilo firmám zisky, a tak i zálohy na daň. Zajímavostí je, že letos už ziskovost firem klesá právě na úkor růstu mezd.

Inkaso DPH ve výši 139,1 miliardy korun bylo meziročně vyšší o 2,8 procenta. Inkaso spotřebních daní, včetně energetických daní a odvodu z elektřiny ze slunečního záření, dosáhlo 84,1 miliardy korun a bylo tak o 7,3 procenta vyšší než ve stejném období roku 2015.

Newsletter