Přebytek státního rozpočtu byl na konci září rekordní

AKTUALIZACE – Přebytek rozpočtu dosáhl na konci září rekordních 82,3 miliardy korun. Ke konci září dosáhly celkové příjmy státního rozpočtu 965,2 miliardy korun a celkové výdaje 882,9 miliardy korun. Proti minulému roku je to výsledek o 85 miliardy lepší. Loni v září byl rozpočet ve schodku 2,8 miliardy korun. Na celý rok je plánovaný schodek 70 miliard korun. Ministr financí Andrej Babiš dnes České televizi řekl, že letošní rozpočet bude jedním z nejlepších rozpočtů ČR.

Ministerstvo financí na uvedlo, že významný je především vzestup celostátních daňových příjmů o 8,8 procenta dokumentující efektivnější výběr daní i pokračující ekonomický růst, který se promítá i do růstu mezd zaměstnanců v podnikatelské sféře.

Vykázaný přebytek rozpočtu tak představuje, stejně jako na konci předchozích šesti měsíců, nejlepší výsledek hospodaření státního rozpočtu od roku 1993.

„Ministr financí Andrej Babiš má stále realističtější šanci stát se po Ivanu Kočárníkovi teprve druhým ministrem financí v historii ČR, který vykáže vyrovnané hospodaření,“ poznamenal hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Dodal, že je to bezesporu úspěch v éře vysokého zadlužení ekonomicky nejvyspělejších zemí světa – svoji souhrnnou výší se v daných zemích může tomuto zadlužení v poměru k HDP historicky rovnat jen to vzniklé v souvislosti s druhou světovou válkou.

„My pro celý letošní rok očekáváme zhruba vyrovnané hospodaření vlády, mírný pokles celkového objemu státního dluhu a snížení dluhu veřejného sektoru v poměru k HDP pod 40 procent (na 38,6 %),“ uvedl Marek Dřímal z Komerční banky.

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek dodal, že přebytek státního rozpočtu na konci září přiblížil možnost, že se státní rozpočet udrží v přebytku i na konci roku. Odchylka od plánovaného celoročního deficitu, která překračuje 150 mld korun, je daná souhrou tří faktorů, z nichž ne všechny jsou pozitivní. „Nepochybně pozitivní je vývoj daňových příjmů a sociálního pojistného. Ten odráží jednak vyšší růst mezd a posun struktury ekonomického růstu směrem ke spotřebě, jednak lepší daňovou disciplínu. Druhým faktorem je příliv prostředků z EU fondů, jejichž objem již překračuje celoroční plán o 50 mld korun. Jde ale zřejmě v převážné míře o peníze, které se v ekonomice protočí teprve v budoucnosti. Třetím faktorem je prohlubující se neschopnost státu utratit naplánované prostředky na investice,“ míní Sobíšek.

Meziroční růst celkových příjmů o 56,7 mld. Kč, tj. o 6,2 procenta, ovlivnily daňové příjmy, které vykázaly meziroční růst o 34,3 miliardy Kč, tedy o 7,9 procenta a také inkaso pojistného na sociální zabezpečení, které meziročně rostlo o 17,7 miliardy Kč, to je o 5,9 procenta. Příjmy z EU meziročně vzrostly o 4,5 miliardy Kč.

Inkaso DPH ve výši 173,6 mld. Kč bylo meziročně vyšší o 4,1 procenta. Inkaso spotřebních dosáhlo 110,4 miliardy korun a bylo tak o 6,7 procenta vyšší než ve stejném období roku 2015.

Newsletter