Před hlasováním o Brexitu: Britský HDP rostl o dvě procenta

Ekonomika Velké Británie rostla v letošním 1. čtvrtletí dle druhého předběžného odhadu meziročně o dvě procenta a zaostala tak za odhady analytiků Bloomberg, kteří počítali s růstem o 2,1 procenta. Mezičtvrtletně se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 0,4 procenta dle očekávání. Další vývoj ekonomiky zásadně ovlivní hlasováním Britů o setrvání země v Evropské unii, které se uskuteční již 23. června.

Výdaje domácností ve čtvrtletí vzrostly o 0,7 procenta, což je nejrychlejší tempo za téměř rok. Růst služeb zpomalil na 0,6 procenta. Investice se za první tři měsíce roku snížily o půl procenta.

Hlavní ekonom Saxo Bank Steen Jakobsen upozornil na to, že výsledek Brexitu není zdaleka tak důležitý jako struktura britské ekonomiky. Ekonomiku Británie podle něj čeká recese. Blížící se volby o Brexitu jsou celkem ironické, protože Británie do Evropské unie vlastně nikdy pořádně nevstoupila. „Pokud Británie skutečně z EU odejde, je jasné, že politický i praktický dopad bude nevyčíslitelný, zejména v době uprchlické krize, která stále čeká na řešení,“ naznačil Jakobsen.

Britský institut pro ekonomický a sociální výzkum NIESR uvedl, že pokud Británie unii opustí, sníží se do roku 2030 její HDP o 1,5 až 3,7 procenta, než kdyby v EU zůstala. Pokles by se odvíjel od toho, jak výhodné obchodní smlouvy by se Londýnu podařilo uzavřít.

Pokud Británie v EU zůstane, vzroste její ekonomika podle odhadů institutu letos o dvě procenta, příští rok o 2,7 procenta a v roce 2018 pak o 2,5 procenta.

Newsletter