Představenstvo ČEZ oznámí návrh dividendy nejpozději v dubnu

Představenstvo energetické společnosti ČEZ oznámí navrhovanou dividendu z loňského zisku nejpozději v dubnu. V rozhovoru s ČTK to řekl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. V posledních čtyřech letech vyplatila firma akcionářům pokaždé podíl na zisku ve výši 40 korun za akcii před zdaněním. Jakou výši dividendy navrhne vedení firmy tentokrát, nechtěl Beneš komentovat.

Hospodářské noviny (HN) tento týden napsaly, že pokud by chtěl ČEZ vyplatit stejnou dividendu jako v předchozích letech, musel by sáhnout na účet nerozdělených zisků z minulých let. Firma v posledních letech vyplatila každoročně na dividendách zhruba 21,5 miliardy korun. Loňský zisk by ale hlavně kvůli stále klesajícím cenám elektřiny měl podle předběžných odhadů činit jen něco přes 17 miliard korun, upozornily HN.

Vedení podniku se podle listu sáhnutí do úspor příliš nezamlouvá. Obává se, že by ratingové agentury mohly v ČEZ ztratit důvěru. Ať už bude návrh představenstva jakýkoliv, konečné rozhodnutí o výši dividendy bude na ministerstvu financí (MF), přes které drží stát 70 procent akcií firmy. V minulých dvou letech MF protinávrh proti návrhu představenstva podalo, netýkal se ale výše dividendy, nýbrž výplaty tantiém vedení firmy. Valná hromada v obou případech návrh resortu schválila a členové představenstva a dozorčí rady ČEZ odměny ze zisku nedostali. Například loni šlo o 23 milionů korun.

„Projde takový návrh nebo protinávrh, pro který bude hlasovat většina na valné hromadě. To je holý fakt,“ řekl ČTK k možné výši dividendy z loňského zisku Beneš. „Je to tak legitimní. Kdyby měl být protinávrh významně vychýlen (od návrhu představenstva), tak já akorát řeknu svůj názor, na který mám jako každý jiný právo,“ dodal. Valná hromada ČEZ se pravidelně koná v červnu.

Newsletter