Předvánoční libra. Tvrdý brexit by vyvolal její výrazné oslabení

Klíčové body

  • Libra a dolar vítězi úvodu týdne na devizových trzích.
  • Vlna optimismu vytlačila britskou měnu k oblasti důležitých rezistencí.
  • Vývoj objemu čistých dlouhých pozic libry značí možný příchod výrazné korekce.
Depositphotos

Libra včera posilovala vůči všem hlavním světovým měnám, a měla tak nakročeno ke skvělému vstupu do nového týdne. Odpoledne ale převzal otěže dolar a prudkým posílením téměř všechny librové zisky vymazal, ač ostrovní měnu podporuje hned několik pozitivních faktorů.

Britská měna je od zářijového vystřízlivění zpět na vlně zisků. Od začátku měsíce si na páru s americkým dolarem připsala již přes 3,5 % a zprávy ohledně možného dosažení obchodní dohody s EU, k němuž by mohlo dojít již na přelomu listopadu a prosince, nadále podporují její posílení.

Dění okolo obchodní dohody zůstává hlavním faktorem vývoje libry, proto se v příštích týdnech dá na librových párech očekávat vyšší volatilita. Blíží se totiž konec roku, a to bez podepsané dohody živí možnost tvrdého obchodního brexitu. S naplněním tohoto scénáře jako by trhy ale nepočítaly a preferovaly vnímání pouze těch dobrých zpráv.

Mezi ně patří přetrvávající tržní optimismus spojený s novinkami ohledně vakcín proti koronaviru, které v minulých týdnech přinesly společnosti Moderna a Pfizer. Včera se k nim přidala společnost AstraZeneca, jejíž vakcína má 70% účinnost. To je oproti více než 90% úspěšnosti vakcín výše zmíněných společností sice méně, na druhou stranu je tato vakcína levnější, jednodušeji distribuovatelná a její požadované skladovací teploty jsou výrazně vyšší.

Další dobrou zprávou pro britskou měnu je očekávané ukončení plošného lockdownu, který by měl skončit začátkem prosince. Pro britskou ekonomiku, která je orientovaná na služby, je to značné pozitivum. Dobře pro libru včera dopadly i listopadové flash PMI indikátory, které sice od října klesly na nižší hodnoty, ale oproti tržnímu konsenzu dopadly výrazně lépe. Kompozitní PMI skončil na hodnotě 47,4 bodu, když trh očekával pouze 42,5 bodu. Nad očekávání dopadla složka služeb i výroby.

Britské ekonomice v cestě k obnově napomáhá také nedávné navýšení programu nákupu dluhopisů Bank of England o 150 miliard do celkové výše 875 mld. liber. Mimo to představitelé BoE odmítli zprávy o přistoupení k záporným úrokovým sazbám, což mělo za důsledek stabilizaci poklesu tržních sazeb. Librová 3×6 FRA sazba tak od začátku listopadu o jeden bazický bod kosmeticky vzrostla.

Po tomto výčtu pozitivních zpráv pro britskou měnu se není čemu divit, že v posledních týdnech posiluje takovým tempem. Veškerý vývoj ohledně brexitu má ale tendenci nabírat zpoždění a odkladů v momentech, kdy už si každý říká, že se dočkáme průlomu. Pamatuji si, že článek s titulkem „Britové se s EU nerozkmotří, dohoda je na spadnutí“, jsem psal již před měsícem. Pokud by tedy k dohodě nakonec nedošlo, prostoru pro oslabení má libra řádově více než v případě uzavření dohody, které je v tento moment trhy již zaceněno.

Zajímavý pohled nabízí vývoj otevřených librových pozic v rámci COT reportu zveřejňovaného americkou Komisí pro obchodování s komoditními futures. Z následujícího grafu je vidět, že od 20. října každým týdnem klesá počet čistých dlouhých pozic na britskou měnu. V posledních 3 týdnech sice došlo ke stabilizaci v rámci dlouhých pozic, ale těch krátkých 4. týdnem v řadě přibývá.

V kategorii Non-Commercial traders, do níž spadají subjekty, které tyto kontrakty zpravidla uzavírají ze spekulativních důvodů, je vidět, že velcí hráči libře tolik nevěří. Subjekty, které naopak reportují své pozice uzavřené z důvodu zajištění, svůj objem short kontraktů snižují, což indikuje, že případný tvrdý brexit trhy vůbec nezaceňují. Vývoj mezi kurzem libry a čistými pozicemi komerčních obchodníků bývá historicky pozitivně korelován. Poslední měsíc však sledujeme vysoce negativní korelaci, která by po vyprchání tržního optimismu mohla znamenat výraznější korekci librových zisků.

Z pohledu technické analýzy se zároveň libra na páru s dolarem pohybuje poblíž oblasti rezistencí, které její posilování zastavily již třikrát během posledních dvou let. Nad touto zónou hranic odporu mezi 1,3300 až 1,3500 GBPUSD se měnový pár naposledy stabilně obchodoval v roce 2018. Pokud by se libře na vlně optimismu nepodařilo tuto oblast prolomit, byli bychom svědky zpětného posunu směrem k 1,3000 GBPUSD, kde se nachází rostoucí trendová linie, kterou tento pár respektuje od jara letošního roku.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1862 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,43 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1847 do 1,1956 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,29 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,22 až 26,39 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,99 až 22,22 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter