Rizikově averzní nálada potápí akcie, evropské i americké výnosy padají. Dolar zůstává v zisku těsně nad 1,1700 EURUSD. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje lehce nad 25,40 za euro.

Předzvěst pádu trhů? Bobtnající diskuse na téma BUBLINA

Již více než 4.600krát bylo letos ve spojení s kapitálovými trhy v tištěných médiích použito slovo „BUBLINA“. Intenzita debat na toto téma narůstá do znepokojujících rozměrů, překonávajících pro trhy kritické roky 1999 a 2007.

Kritická mez překročena

Spoluzakladatel dceřiné společnosti Morgan Stanley ConverBond.com Lawrence McDonald zveřejnil skrze tweet svůj propočet, že při současné citovanosti se slovo „bublina“ do konce roku objeví ve zprávách 7 900 krát! Pro srovnání: v předkrizovém roce 2007 bylo slovo ve zprávách použito 6.850krát, v roce 1999 před pádem dot-com společností pak 6.900krát.

Podle Evana Lucase, tržního stratéga ze společnosti IG, by diskuze ohledně slova „BUBLINA“ mohla zafungovat jako sebenaplňující se proroctví, protože komentátoři používající zmíněné slovo mají své vlastní otevřené pozice na kapitálových trzích.

Sebenaplňující se proroctví

„Stále více ekonomických zpráv se soustředí na pojmy jako “BUBLINA”, “nadhodnoceno”, “cenová prémie,” zmiňuje Lucas a dodává, že “to určitě vytváří efekt sněhové koule, když medvědí komentátoři následně vstupují do medvědích pozic a poté svým klientům doporučují, aby ti učinili totéž“.

Prozatím se ale indexy stále drží poblíž svých rekordních hodnot a nic zatím nenasvědčuje tomu, že by se situace měla v nejbližší době změnit. Růstové momentum ale přece jen trochu vyprchává. „Index S&P 500 se snaží najít jakékoli další důvody pro pokračující rally a evropské indexy se po nedávno dosaženém maximu poslední měsíc obchodují níže. Stejně tak se například australským akciím nedaří dostat přes své 6,5leté maximum,“ doplnil Lucas.

Valuace

Aktuálně se index S&P 500 obchoduje na 18,8 násobku očekávaných zisků, japonský Nikkei na téměř 19násobku a německý DAX se drží u čísla 16. Jen pro srovnání čínský trh, který je řadou analytiků považován za podhodnocený, se obchoduje na 9,7násobku zisků.

„Já si osobně myslím, že slovo „BUBLINA“ je příliš silné vyjádření pro aktuální situaci, ale není pochyb o tom, že současná rally na akciových trzích proběhla až příliš rychle a dosáhl úrovní, které jen málokdo očekával,“ uvedl Lucas.

„Hlavním rozdílem mezi aktuální situací na trhu a tou, které jsme byli svědky v roce 2000 v případě pádu dot-com společností je v tom, že tehdy se bublina týkala pouze jednoho sektoru, kdežto nyní je rozptýlena ve všech odvětvích,“ uzavírá Lucas.

Newsletter