„Přehnaná rally“ na dluhopisech. Goldman Sachs má jasno

Americká centrální banka Fed v září nejen že nesnížila sazby, ale vyslovením obav z vývoje na finančních trzích i ostatních ekonomik dala najevo, jak mnoho faktorů vstupuje do jejího rozhodování, čímž posílila očekávání, že úroky ve Spojených státech možná hned tak neporostou. Tím Fed ubral potenciál dolaru k posilování a zároveň podpořil americké vládní dluhopisy. Této „přehnané rally“ by ale měl být brzy konec, vzkazuje Goldman Sachs.

Investoři ve světle komunikace Fedu podceňují výhled inflace a stlačují tak výnosy státních bondů (tzv. Treasuries) příliš nízko, uvádějí analytici GS. Poté, co centrální banka v září odložila utahování měnové politiky, významně klesly sázky na trhu na to, že k tomuto kroku dojde ještě letos – konkrétně na polovičních 30 procent.

Zatímco spotřebitelské ceny v USA klesají (v září meziměsíčně -0,2 %, meziročně stagnovaly), inflační očekávání dle indikátorů dluhopisového trhu jsou téměř nejnižší za šest let. Vyjadřuje ho rozdíl mezi výnosy fixně úročených dluhopisů a mezi výnosy Treasuries upravených o inflaci, a ten je na úrovni 1,46 procenta (tzv. 10letý „break-even“). Výnos 10letého dluhopisu americké vlády za poslední měsíc klesl z 2,2 ke 2 procentům a podle Goldmanů je tak příliš nízko.

Goldman Sachs předpovídá, že faktor nízkých cen energií, který se negativně promítá do celé cenové hladiny, na přelomu roku s odrazem cen ropy otočí, zatímco pozitivní vliv sektoru služeb zesílí. Analytici banky zůstávají konzistentní v očekávání, že Fed zvýší sazby na svém prosincovém zasedání (15. až 16. prosince), a předpokládají, že krok nebude pro trhy překvapením, jelikož je do té doby ještě čas na obrat v rétorice centrální banky, jíž je třeba účastníky trhu na tak zásadní krok připravit. Vyjde to tentokrát Goldmanům?

Goldman Sachs zhoršuje výhled pro akcie i ekonomiku

Fed musí mluvit jasněji, říká bývalý člen vedení

Newsletter