Uplynulý týden naznačil mnohé. V rámci domácí ekonomiky jsme byli svědky dat, která dost možná překvapila samotnou ČNB. V zahraničí jsme pak viděli, jak politický tlak a ekonomické spory dohromady přebijí i ty nejsilnější slovní intervence.
Začněme domácím děním, kde je stále kauzou číslo jedna očekávání konce intervenčního režimu ČNB. Během týdne jsme se dočkali opět několika odhadů, ať už ohledně načasování tzv. exitu, tak i následného vývoje kurzu.
Banka Morgan Stanley například uvedla, že klíčovým ukazatelem dalšího vývoje budou česká inflační data, která přebijí i extrémně uvolněnou politiku ECB. ČNB by tak za předpokladu dostatečně uspokojivého vývoje cen mohla zrušit kurzový závazek už v květnu.
Morgan Stanley: Konec intervencí ČNB bude v květnu
A světe div se, v návaznosti na to přišla přesně ta uspokojující inflační data, která možná překvapila i samotnou ČNB. Lednové tempo růstu cen totiž skončilo na 2,2 %, zatímco trh čekal 2 % a centrální banka „jen“ 1,9 %.
Dá se tak říci, že jsme byli svědky prvního důkazu robustního inflačního vývoje (přestřelení inflačního cíle 2 %), který sám guvernér ČNB Rusnok uvedl jako podmínku pro začátek zvažování ukončení intervenčního režimu. I přes aktuální čísla však stále platí, že pravděpodobný exit přijde v polovině roku 2017, ovšem nikoliv během prvního kvartálu.
Inflace v lednu nad cílem ČNB. Krok směrem ke konci intervencí?
Spotový kurz koruny i přes všechno zmíněné zůstal beze změny na spodní hranici intervenčního pásma, tedy kolem 27,02 EURCZK.
Z hlediska dalších dat je pak možné zmínit prosincový objem intervencí, který činil cca 88 miliard korun. Pro srovnání, listopadový výsledek dosáhl „pouhých“ 14 miliard.
ČNB v prosinci nelenila. Pátý nejvyšší objem intervencí
Pravdou je, že mnohem většího čísla se v nejvyšší pravděpodobností dočkáme za leden, kdy jsme byli svědky silné aktivity spekulantů například v oblasti forwardů a státních dluhopisů. Některé odhady tvrdí, že v lednu by intervenční objem mohl dosáhnout až více jak 400 miliard korun, tedy dvojnásobku dosavadního rekordu z listopadu 2013 na 202 miliardách korun.
Co se týče dolaru, ten po oslabení, které přišlo v návaznosti na slovní intervenci amerického prezidenta a ministra financí, opět nabral směr zpevňování. Veškeré komentáře ohledně „až příliš silného dolaru“ tak nestačili na dění v Evropě, které oslabilo tamní společnou měnu ve prospěch té americké.
Euro pod tlakem Le Penové, Řecka i centrálních bank. Dnes -0,7 %
Jako první je možné zmínit start hlavní části prezidentské kampaně ve Francii. V tomto směru je potřeba zmínit především kandidátku za Národní frontu Marine Le Penovou, které je jedním z „katů“ evropské měny.
V rámci svého vystoupení z posledního víkendu Le Penová nešetřila ostrými výrazy, které se týkaly především kritiky EU a deregulovaného obchodu. Její ostře pravicová rétorika tak vyvolala nervozitu ohledně narušení dosavadního fungování EU spojeného s možným úspěchem členky Národní fronty, který by dost možná mohl skončit i francouzskou verzí brexitu, tzv. „frexitem“.
To ale není vše. Jako další fundamentu nahrávající dolaru tu máme znovu zažehnutý „konflikt“ mezi Řeckem a Mezinárodním měnovým fondem. V tomto případě nemůže být řeč i ničem jiném než o plnění podmínek záchranného programu.
MMF řeckou vládu kritizuje především za nedosazení přebytkového rozpočtu státní kasy, k čemuž navíc dodává, že i přes veškerý pokrok je dluh jižní země neudržitelný. Řecká vládní garnitura na to odpovídá argumentem o nesmyslně nastavených podmínkách, které naprosto neodpovídají realitě, především pak reformám veřejných financí. Vláda chce proto přijmout pouze takové podmínky (ano, dlužník diktuje věřiteli chování), které jsou pro ni udržitelné a které by navíc podpořily řecké dluhopisy natolik, aby je v rámci své činnosti mohla nakupovat sama Evropská centrální banka.
Dnes se pak objevila informace, že MMF a zástupci eurozóny nakonec našli společnou dohodu, kterou však bude muset přijmout ještě řecká vláda.
Dohoda MMF a eurozóny. Pomoc Řecku bude, ale…
Výčet evropského dění pak uzavírá vystoupení šéfa ECB Maria Draghiho před Evropský parlamentem. Bankéř sice přiznal, že se ostře sledovaná inflace evidentně lepší, ovšem ekonomické podmínky starého kontinentu jsou podle něj stále nedostatečné na to, aby ECB mohla začít uvažovat o utahování své měnové politiky.
V návaznosti na veškeré tyto události dolar proti euru posílil z 1,078 EURUSD až k 1,061 EURUSD.
Ten samý vývoj byl pozorován u dolaru ve dvojici s korunou. Pár se z hodnot pod 25,10 USDCZK vyšplhal až k 25,45 USDCZK.
Co se dělo v české ekonomice?
Vyjma dat ohledně intervencí a inflace jsme se dočkali statistiky prosincového průmyslu (+3,7 %), stavebnictví (+1,9 %) a obchodní bilance (deficit -5 mld. euro).
Co se dělo v Evropě?
V rámci starého kontinentu bylo asi největším překvapením Německo. Tam jsme se nejprve dočkali výrazného poskoku objemu průmyslových zakázek až na 5,2 %, což je nejvyšší číslo za posledního dva a půl roku. Poté však následovala méně příjemná informace, a to propad německého průmyslu za prosinec o 3 % meziměsíčně. Šlo o nejvyšší hodnotu za posledních téměř osm let.
Co se dělo v USA?
Ze Spojených států nepřišla žádná významná data. Co je však nutné zmínit, je Trumpův příslib podle něj fenomenální daňové změny, které se od nové administrativy můžeme dočkat v příštích týdnech.
Dolar na tuto informaci reagoval pozitivně, stejně tak jako americké akcie.
Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?
Česká republika
V pondělí zveřejňuje ČNB základní měsíční údaje o platební bilanci. V úterý vychází předběžný odhad HDP za čtvrté čtvrtletí minulého roku a měnová báze ČNB. Ve středu vychází bilance ČNB. Ve čtvrtek pak očekáváme index cen vývozu a dovozu. Ve čtvrtek dále jedná bankovní rada.
Eurozóna
V úterý vychází předběžné hodnoty HDP pro Německo a eurozónu. Rovněž v úterý vychází ZEW Survey o ekonomické náladě v Německu a eurozóně. Ve středu vychází bilance mezinárodního obchodu za prosinec. Ve středu ráno se uskuteční nemonetární schůzka ECB. Ve čtvrtek pak očekáváme zprávu z monetární schůzky ECB. Odpoledne se koná summit lídrů EU.
Spojené státy americké
Ve středu vychází data za lednový maloobchod, data o indexu spotřebních cen a inflace. Ve středu dále vychází průmyslová výroba. Ve čtvrtek vychází data z trhu nemovitostí a počet nových uchazečů o dávky v nezaměstnanosti.
Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem
Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde