Západ zastropoval ruskou ropu. Překvapí černé zlato investory?

Zdroj: Depositphotos

Země EU a G7 se rozhodly zavést cenový strop pro ruskou ropu, zatímco OPEC+ ponechal těžbu beze změny. Překvapí ropa investory?

Cenový strop na ruskou ropu

Na trhu s ropou bylo v poslední době poměrně rušno. Země EU a G7 se rozhodly zavést cenový strop na vývoz ruské námořní ropy. Co to znamená, alespoň teoreticky? Třetí země budou moci využívat flotilu tankerů registrovaných v zemích G7 a EU a využívat pojistné smlouvy pouze v případě, že budou přepravovat ruskou ropu nakoupenou za 60 USD za barel nebo méně. Dohoda o cenovém stropu má být každé dva měsíce přezkoumána, aby se zajistilo, že strop zůstane na úrovni, která je alespoň o 5 % nižší než průměrná tržní cena ruské ropy. Některé země, jako například Polsko, chtěly, aby byl strop stanoven ještě níže, až na 20-30 dolarů za barel, ale Spojené státy s tím nesouhlasily, aby na trhu s ropou nevznikl příliš velký výpadek nabídky.

Co to znamená v praxi? V současné době nic moc. Ruský ropný benchmark Urals se v současnosti obchoduje na úrovních pod cenovým stropem. Rusko navíc může k přepravě ropy využívat i vlastní flotilu tankerů, což by mu umožnilo sankce zcela obejít. Existuje také vysoká pravděpodobnost, že budou zavedeny další kreativní způsoby obcházení sankcí, jako tomu bylo na začátku tohoto roku v některých evropských zemích.

Zdroj: Bloomberg
Zdroj: Bloomberg

Rusko již prodává ropu Urals za cenu, která je nižší než západní cenový strop. Zdroj: Bloomberg, Argus Media

Embargo na ruskou ropu

Je třeba také poznamenat, že kromě zavedení cenového stropu na ruskou ropu se dnes také zavádí embargo EU na ruskou ropu. Dovoz ruské ropy do EU sice klesl na pouhých 1,0-1,5 milionu barelů denně, ale EU bude muset pro tyto dodávky stále hledat alternativního prodejce. Embargo na ropné deriváty, které má vstoupit v platnost 5. února, bude pro Evropu mnohem větším problémem. Toto embargo bude znamenat úplné zastavení dovozu ropných derivátů, včetně nafty, které má Evropa nedostatek.

Jaká bude ruská reakce?

Rusko uvedlo, že neplánuje prodávat ropu zemím, které zavedou západní cenový strop, a prohlásilo, že pokud bude muset, sníží těžbu ropy. Je třeba poznamenat, že nedostatek západních technologií by pravděpodobně vedl k poklesu ruské produkce ropy tak jako tak. Podle základního scénáře by měla světová nabídka ropy v příštích měsících klesnout o 1,0-1,5 milionu barelů denně. Průměrné náklady na těžbu v Rusku za poslední rok výrazně vzrostly a v současnosti se odhadují na zhruba 50 dolarů za barel. Rozpočtová zlomová cena je však mnohem vyšší. Navíc více než 50 % výrobních nákladů tvoří daně, takže finanční situace Ruska bude pravděpodobně dále ovlivněna.

Webinář XTB: Pokles cen ropy — jak toho využít?

OPEC+ ponechává úroveň produkce beze změny

Nejnovější rozhodnutí OPEC+ nepřineslo žádné překvapení. Producenti ropy se rozhodli ponechat těžbu beze změny, přičemž kvóta celé skupiny zůstává na úrovni přibližně 41,8 milionu barelů denně. Jelikož však jen několik členů OPEC+ je schopno těžit v souladu s kvótami, zůstává produkce celého OPEC+ jen mírně nad 40 mil. barelů denně.

Čínská poptávka – klíčová nejistota

Nejistota spojená s globální ekonomikou, zejména výhledem pro Čínu, vedla v listopadu k výraznému poklesu cen na trhu s ropou. Čína je světovým lídrem v dovozu ropy a zhoršení ekonomické situace v této zemi může mít na ceny ropy velký dopad. Nicméně vzhledem k tomu, že se zdá, že Čína v reakci na masové protesty zmírňuje pandemická omezení, může se situace zlepšit.

Jinde americké ministerstvo energetiky zastavuje prodej strategických ropných rezerv, které jsou nyní na nejnižší úrovni od roku 1984. Ministerstvo energetiky by rádo začalo zásoby opět doplňovat, ale současná úroveň cen je pro to stále považována za příliš vysokou.

Zdroj: Bloomberg
Zdroj: Bloomberg

Zásoby ropy v USA klesly na nejnižší úroveň od roku 1984. Americké ministerstvo energetiky nechce uvolňovat další zásoby a hledá způsoby, jak je doplnit. To je další známka toho, že nabídka na trhu s ropou se zmenšuje. Zdroj: Bloomberg

Co bude dál s cenami?

Ceny ropy Brent se drží pevně v rozmezí 85-90 dolarů za barel. Riziko poklesu poptávky v Číně se výrazně snížilo a nelze vyloučit, že se na trhu objeví výpadek nabídky, pokud by země třetích stran zavedly cenový strop na ruskou ropu. Pozornost bude v tomto případě věnována především Číně a Indii. Očekává se však, že obě tyto země najdou způsob, jak sankce obejít, aniž by si tím přivodily hněv Západu. Embargo na ropné deriváty, které má vstoupit v platnost na začátku února 2023, bude pravděpodobně největším problémem a přelom ledna a února může být obdobím vysoké volatility cen ropy a benzinu.

Zdroj: XTB
Zdroj: XTB

Cena ropy Brent (OIL) klesla na nejnižší úroveň od ledna 2022. Můžeme se však dočkat oživení, protože nejistota ohledně nabídky se zmírňuje a výluky v Číně se ruší. Nicméně volatilita může v nadcházejících týdnech zůstat zvýšená. Zdroj: xStation5

Zdroj: XTB, Bloomberg, Argus Media

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter