Překvapivá studie: Trh počítá s nižšími úroky než samotný Fed!

Americký dolar pokračuje ve spanilé jízdě, k japonskému jenu se v noci vyšplhal na 6letá maxima, k euru ještě rozšířil své roční (konkrétněji 14měsíční) rekordy. V číslech, americká měna vystoupala k jenu až na 106,33 USDJPY, zatímco k euru se dostala až na hladinu 1,2868 EURUSD. V noční asijské seanci rovněž pokračuje v pádu britská libra, která oslabuje v obavách z referenda o skotské nezávislosti 18. září. Tento měnový pár se dostal až na 1,6062 GBPUSD.

Euro je pod obnoveným prodejním tlakem po rozhodnutí Evropské centrální banky z minulého týdne, které dále snížilo úrokové sazby v eurozóně a přineslo program odkupů aktiv. Nicméně dolar byl v noci zřejmě podpořen rovněž analytickou zprávou sanfranciského Fedu (odkaz na originál zde). Analýza Jense Christensena a Simona Kwana totiž ukázala, jak výrazně se liší očekávání ohledně budoucího růstu úroků v USA členů bankovní rady Fedu (tzv. FOMC) a samotného trhu (tedy analytiků a obchodníků na trhu).

Překvapivý fakt, který podpořil dolar, byl především ten, že trh počítá s mírnějším růstem úroků v letech 2016 až 2018, než samotný Fed. A nejen to, analýza ukázala, že tržní očekávání se pohybují v užším pásmu, než očekávání samotné centrální banky. To by znamenalo, že analytici zřejmě podceňují externí faktory, které mohou rozhodování Fedu ovlivňovat. Budoucí úroky ve Spojených státech tak mohou být daleko níže nebo výše, než v tomto okamžiku trh předpokládá.

Fed v říjnu ukončí kvantitativní uvolňování (QE) a po osmi letech začne postupně zvyšovat úrokové sazby počínaje rokem 2015. Jak ukazuje zpráva sanfranciského Fedu, trh by se měl mít na pozoru. Je extrémně nejisté, kam až úroky půjdou a co to udělá nejen s dolarem, ale i s akciovým a dluhopisovým trhem.

Co se týče domácího devizového trhu, koruna nereaguje na právě zveřejněná čísla o inflaci v České republice, která v srpnu dosáhla meziročně 0,6 % místo očekávaných 0,5 %. Koruna k euru zůstává v blízkosti včerejších hodnot na kurzu 27,63 EURCZK. K americkému dolaru česká měna slábne na 21,46 USDCZK, vlivem vývoje na eurodolaru je nejslabší od roku 2010.

Newsletter