Překvapivý král mezi energetickými sektory

Většina investorů se dnes straní energetického sektoru jako čert kříže. Pod tlakem levné ropy a zemního plynu se tato oblast celosvětově potýká s problémy, které, jak se zdá, ještě nějakou dobu potrvají.  Avšak jedna země se tomuto trendu vymyká. Paradoxně je to ta, kterou by vzhledem k dalším událostem nikdo netipoval. Jde o Rusko.

Od začátku roku 2015 vzrostl ruský energetický sektor o 22 % (viz. graf). Ostatní země citlivé na vývoj ropy a zemního plynu se k podobnému výsledku ani nepřiblížily. Index MSCI zaměřený na energetickou oblast vzrostl v případě Kanady o 1,8 % a v případě USA o pouhých 0,7 %.

Proč je právě Rusko, které je momentálně zmítáno politickými a ekonomickými problémy, natolik úspěšné? Odpověď je jasná. Je tomu tak díky rapidnímu propadu ruského energetického sektoru ještě před samotnou ropnou krizí.

Ceny a valuace ruských akcií začaly padat na začátku minulého roku tehdy, kdy započal rusko-ukrajinský konflikt. Podle informací serveru CNBC se za období mezi lednem a březnem 2014 propadl index MSCI Russia Energy o 21 %. Stalo se tak ještě před červnem téhož roku, od kdy se datuje prvopočátek ropné krize. Ruský energetický sektor se už v této době dávno nacházel na svém, pro tuto chvíli pomyslném, dně.

„Ruský trh se propadl v době, kdy na tom ropa byla ještě dobře,“ řekl Karen Kostanian, specialista na ropu a zemní plyn z Merrill Lynch. „Tím pádem, jakmile všechny firmy i analytici začali snižovat své odhady vývoje na ropě, akcie ruských energetických společností už byly dávno velice levné.“

Jejich ohodnocení zůstává nízké i nadále. „Akcie ropného gigantu Lukoil či největšího ruského exportéra zemního plynu Gazprom jsou momentálně hodnoceny ukazatelem výnosu na akcii na přibližné úrovni 4,1násobku výnosu na akcii, zatímco ostatní světové ropné a plynové společnosti se pohybují kolem hodnoty 11,5násobku výnosu na akcii,“ řekl pro CNBC Will Riley, portfolio manažer fondu Woodland Hills spadající pod Guiness Atkinson Fund, jehož portfolio tvoří ze 3,3 % právě akcie ruského energetického sektoru.

Valuace ruských akcií jsou vždy mnohem nižší než v případě vyspělých trhů. Avšak výše zmíněné hodnoty jsou ještě menší než obvyklý 6 až 7násobek zisku na akcii. To je také důvod, proč jsou někteří investoři ochotni investovat do tak rizikové země jako je Rusko.

Najde se však i další důvod, proč energetický sektor euroasijské mocnosti vybočuje z trendu. Je jím měna, ve které se ropa na světových trzích obchoduje, tedy americký dolar.

Vzhledem k tomu, že za posledních dvanáct měsíců oslabil rubl vůči dolaru o 42 %, trpí tím naprostá většina segmentů ruské ekonomiky. Faktem ale je, že zároveň klesly i výrobní náklady ropných společností, které za své produkty dostávají zaplaceno právě v dolarech. Rusko obvykle vyrobí barel ropy zhruba za 40 dolarů, teď, díky všeobecně posilujícímu dolaru, je to možné za 30 dolarů. Ve finále tak dokážou společnosti vydělat za jeden barel ropy mnohem víc, než někteří jejich konkurenti v zahraničí.

Samotný ropný průmysl představuje více jak 58 % celkového ruského energetického sektoru měřeného indexem MSCI Russia Energy. Tím pádem, jakmile dojde k obratu na ropných trzích, čehož jsme svědky od poloviny ledna, odpoví na to akcie poměrně rychlým růstem.

Proč cena ropy opět vystřelí nahoru

Pozor! Neusnout na vavřínech!

I když takto představená situace vypadá relativně pozitivně, je potřeba neusnout na vavřínech. Nákup ruských akcií je stále jeden z nejrizikovějších kroků v celém euroasijském regionu. Rusko-ukrajinský konflikt je stále otevřený, politické a ekonomické sankce byly prohloubeny a do toho teď vstoupila i vražda Putinova ostrého kritika Borise Němcova.

„Dalšími faktory, které by mohly negativně ovlivnit energetický sektor, je posílení rublu či prohloubení vládních intervencí,“ varuje analytik Deutsche Bank Pavel Kushnir. Poukazuje tak především na daňové zatížení ruských ropných společností. „Pokud by se tržby propadly, daně by se staly ještě více neúnosnými.“

Proto se tedy investice do akcií ruského energetického sektoru nedoporučuje jako hlavní. Avšak pro ty, kteří mají volné prostředky a nebojí se zariskovat, představuje zajímavou investiční příležitost. Valuace jsou stále pod historickou normou a jakýkoliv pozitivní zvrat na ropě bude mít na akciích rychlou a pravděpodobně i silnou růstovou reakci.

Podle Jevgenije Solovjova, analytika z francouzské Société Générale, by se investoři měli zaměřit na společnosti s minimální, nejlépe nulovou, zadlužeností, jelikož dluhy bývají převážně denominované v dolarech a některé firmy mají omezený přístup k zahraničním půjčkám. Stejně tak by mělo jít o podniky, které nejsou natolik provázány s ruskou vládou.

Podle Pavla Kushnira všechny tyto aspekty splňuje druhá největší ruská ropná společnost Lukoil. Ta jednak, z hlediska (oficiálního) vlastnictví, nespadá pod státní kontrolu, má čistou rozvahu a navíc zvyšuje dividendy, jejichž výnos by mohl dosáhnout až 8 %. Do toho se navíc obchoduje s výrazně nižším diskontem oproti svému historickému průměru. Do karet Lukoilu pak hraje i fakt, že se jeho akcie obyčejně prodávají s 40% diskontem oproti cenným papírů velkých mezinárodních hráčů. Dnes však tento rozdíl dosahuje velikosti 75 %.

Zisk ruského Lukoilu srazila levná ropa

Newsletter