Přepálený start analytiků z Wall Street

Jako většina lidí mají i analytici z Wall Street tendenci začínat nový rok optimisticky. Obzvláště se to týká oblasti očekávaných zisků amerických společností. Statistika je však neúprosná. Ukazuje se, že všechny tyto naděje bývají naprosto přehnané.

Tento trend „přepáleného startu“ existuje už několik desetiletí. „Během posledních 39 let byla očekávání zisků na americkém trhu ve 32 případech naprosto zcestná. Analytici byli pobláznění novým rokem a čekali nereálné“, píše hlavní tržní stratég z Morgan Stanley Adam Parker ve svém dopise klientům. „Odhady analytiků se na začátku roku většinou pohybují na úrovni 14% růstu. Během roku pak své naděje přehodnocují na mnohem realističtější čísla. Revidovaná průměrná hodnota očekávání se za poslední léta zastavuje na přibližné úrovni 6 %“, dodává Parker.

Analytici z Morgan Stanley jsou stejně jako většina ostatních bank na Wall Street naladěni na pomyslné „býčí“ vlně. Jejich předpověď počítá s konečnou úrovní akciového indexu S&P 500 na 2275 bodech společně se 7% tempem růstu výnosu na akcii. Co je však mnohem obtížněji odhadnutelné jsou násobky zisku na akcii měřené ukazatel P/E. Parker sice předpovídá 16,7násobek zisku na akcii indexu S&P 500, ale zároveň i varuje před tím, že „nikdo nedokáže poskytnout empirický důkaz statistické významnosti ohledně jakékoliv předpovědi poměru mezi tržní cenou akcie a čistým ziskem na akcii tohoto indexu“.

Pokud tedy dnes čtete jakoukoliv predikci týkající se jakéhokoliv instrumentu pro rok 2015, mějte na paměti, že i analytici jsou jenom lidé, kteří se na svět občas dívají skrz růžové brýle.

Newsletter