Přesun k riziku a silnější euro. Dolar ztratil celé procento

Klíčové body

  • Euro vůči americkému dolaru posílilo až k hranici 1,0560 EURUSD.
  • Směr obchodování bude mít na starost sentiment. Ekonomický kalendář ve zbytku týdne nepřinese důležitá data.
  • Koruna se obchodovala do strany poblíž 24,70 EURCZK.
Zdroj : Depositphotos

Euro včera potvrdilo signály technické analýzy a na páru s dolarem posílilo o více než procento. Ve směru apreciace mu kolem poledne pomohl i komentář člena ECB Klaase Knota, který v případě potřeby nevyloučil zvýšení sazeb o půl procentního bodu. Koruna se držela v okolí hranice 24,70 EURCZK. V obrazu posledního týdne si prošla velmi klidným obchodováním.

Vraťme se ale zpět k hlavnímu měnovému páru, jehož včerejší vývoj byl značně záživnější. Americká měna vůči euru posiluje již téměř rok a půl. V posledních měsících její apreciace nabírala na obrátkách ještě více s tím, jak trhy začaly zaceňovat proces úrokové normalizace americké centrální banky. V první polovině května pár konsolidoval po posledním výrazném posílení dolaru, které trvalo prakticky celý duben. Během tohoto měsíce si dolar vůči euru připsal pět procent zisků.

V průběhu první poloviny května pak tento měnový pár definovalo obchodní pásmo 1,0500 – 1,0600 EURUSD, jehož spodní hranici se mu podařilo prorazit minulý čtvrtek. Prudký pohyb vyhlížel dlouhodobě důležitou hranici podpory na úrovni 1,0350 EURUSD. K té se posunul v průběhu jediného dne, poté ji testoval ještě v průběhu pátečního obchodování. Zmíněný support je tvořen minimem z roku 2016, kdy byl pár nejblíže paritě, které jsme byli svědky naposledy před dvěma dekádami.

Ve včerejším ranním reportu jsem upozornil (odkaz zde) na vývoj technických indikátorů v rámci čtyřhodinového grafu, které naznačovaly pravděpodobný pohyb ve směru silnějšího eura. Toho jsme se v průběhu včerejšího dne dočkali, když euro od rána posilovalo. V poledne jeho zisky podpořilo vyjádření člena ECB Klaase Knota, který nevyloučil zvýšení sazeb o 50 bazických bodů. To mělo za důsledek rychlý nárůst tržních eurových sazeb a logicky i další zisky společné evropské měny.

Ta se posunula do oblasti 1,0550 EURUSD, což znamenalo zhruba jedno procento zisků. Při pohledu na hodinový graf můžeme vidět, že se hlavní měnový pár vrátil do horizontálního pásma, ve kterém se obchodoval v první polovině měsíce. V okolí hranice 1,0600 EURUSD by mohlo euro najít první výraznější rezistenci. Pokud by se mu dařilo i nadále, další hranici odporu v cestě k silnějším úrovním bude mít okolo 1,0800 EURUSD. Nejpravděpodobnější scénář pro zbytek tohoto týdne je pohyb uvnitř pásma z první poloviny měsíce s případným pokusem o jeho opuštění ve směru nad 1,0600 EURUSD. Kulatá hranice 1,0500 EURUSD bude momentálně nejdůležitějším supportem.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Dnes bude trhy hýbat převážně sentiment, který je po silných výprodejích opět mírně nakloněn k ochotě riskovat. Ekonomický kalendář je prakticky celý týden prázdný. Ani dnes tedy nebudeme sledovat žádná zásadní data, která by měla mít na sentiment na trzích výraznější vliv. Dopoledne bude zveřejněn finální výsledek inflace v eurozóně za duben, která by měla potvrdit meziroční růst cen o 7,5 %. Na druhé straně Atlantiku pak můžeme sledovat kanadskou inflaci a data z amerického nemovitostního trhu.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0522 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,44 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0476 do 1,0605 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,71 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,48 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,56 až 24,86 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,25 do 23,63 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter