Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Přichází další revoluce. Už se třesete?

Ti, kteří vidí do budoucnosti dostatečně daleko, mluví o jasné revoluci. Jiní rovnou poukazují na nově vznikající  bublinu na trhu. Řeč je o tzv. FinTech oboru – velmi rychle se rozvíjejícím odvětví na pomezí světa financí a techologie, které začíná – respektive má velkou ambici – otřásat pevnou pozicí bankovních institucí.

Nejprve k zájmu investorů o tento sektor – do odvětví sektoru FinTech přiteklo během loňského roku 13,7 miliard dolarů (cca 342 miliard Kč), což je o téměř 46 % více než v roce předchozím. V prvním čtvrtletí tohoto roku to bylo další 3 miliardy dolarů (cca 75 miliard Kč), což oproti čtvrtletnímu objemu investic v roce 2010 znamená téměř trojnásobek.

Investice do start-upů aneb hlavně něco nezmeškat

Humbuk, který se kolem FinTech (tedy finančně technologických) firem již vyskytuje, je totiž zároveň posílen celkovou euforií ze sektoru „startupů“ – tedy začínajících firem, kterými se to právě v oblasti technologií a FinTech služeb jen hemží. V tomto ohledu to nahrává spíše skeptikům, kteří varují před bublinou – konkrétně před přehnaně nadsazeným oceněním firem, které jsou teprve v plenkách. Příkladem může být aplikace AirBnB – aplikace pro propojení majitelů nemovitostí  a zájemců o krátkodobý pronájem. Ta byla nedávno oceněná na 20 miliard dolarů (500 miliard Kč) – přičemž jde „pouze“ o aplikaci a službu, společnost přímo žádnou nemovitost nevlastní. Stejně tak překvapivé je astronomické ocenění i nám již známé aplikace Uber, která propojuje taxikáře se zájemci o jízdu, ale žádné vozy nevlastní – jde o pouze jakousi platformu. Přesto se odhad hodnoty této platformy vyšplhal až na částku vyšší než 41 mld. dolarů (tedy více než 1 bilion Kč!). Mezi investory, poskytujícími kapitál společnostem v raném stadiu vývoje (venture capital), se totiž  údajně vkrádá nervozita, aby neprošvihli „další velkou věc“ – proto jsou ochotni investovat z pohledu tradičních oceňovacích  mechanismů nehorázné sumy, aby následný raketový růst vybraných společností nesledovali pouze zpovzdálí.

Neflexibilní bankovní kolos příležitostí?

A do toho tu máme neustále problémový bankovní sektor, kde mají banky image chamtivých neflexibilních kolosů a tak nějak společnost už nějakou dobu štvou. I proto se pro FinTech společnosti objevuje obrovská příležitost do tohoto sektoru vstoupit a svými modernějšími alternativami klasických bankovních služeb tuto oblast „zreformovat“. Jako houby po dešti se tak začínají objevovat společnosti či platformy nabízející rychlejší i levnější systémy plateb, alternativní zdroje financování včetně financování ze strany široké veřejnosti (tzv. crowdfunding), management investic či aplikace pro řízení rizika. Některé FinTech společnosti se dotýkají i témat jako budoucnost peněz a řeší virtuální měny jako je například bitcoin. Celé je to zahalené snahou o zásadní inovace, které od klasických bank v podstatě neznáme. A cílem FinTech startupů je veřejnosti nahradit služby bank do co nejširší míry, co nejmodernějším způsobem.

Revoluce se tak podle mnohých děje právě teď, finanční sektor se mění od „kořínků“. Díky novým technologiím i silné virtuální propojenosti společnosti se snadněji propojuje poptávka s nabídkou bez potřeby zásahu další instituce, jakou je v tomto případě banka. Banky navíc dlouhou dobu hřešily na svou neotřesitelnou pozici ve společnosti a tak nějak považovaly své zákazníky za samozřejmost. Je načase začít z pozice zákazníka „rebelovat“, když vzniká alternativa?

Některé firmy se do otevřeného boje s bankami již pustily – ostatně jako například skotský pivovar BrewDog. A punc rebelů samozřejmě táhne.

Revoluce se blíží. Připravte se.

O FinTech revoluci píše dokonce i týdeník The Economist – ten věří v to, že začínající FinTech společnosti sníží náklady a zlepší kvalitu finančních služeb. Nejsou navíc tolik zatíženy regulací jako tradiční banky. Zároveň mají jiné vnímání rizika – nehledí jen na kritéria, která posuzuje při například úvěrování klasická banka. Crowdfundingové platformy (platformy umožňující financovat projekty ze strany široké veřejnosti) nechávají rozhodnutí, zda se na projektu finančně podílet či nikoli, na jednotlivcích – tedy na „moudrosti davu“, ne na rozhodnutí jednoho úředníka. Posledním zásadním zlepšením má být podle The Economist i větší diverzifikace služeb i diverzifikace rizika, jelikož platformy propojují zájemce i majitele finančních zdrojů napřímo, což by mělo dotvořit stabilnější systém. Pokud opravdu dojde k tomu, že se FinTech platformy stanou hlavním zdrojem financí pro firmy i domácnosti, a i hlavním zdrojem služeb co se týče například plateb, bankám se výrazně zúží pole působnosti a zůstanou jim pouze služby, které FinTech platformy nebudou umět nahradit. Z bank se tak pravděpodobně stanou pouze držitelé bezpečných aktiv jako je hotovost, nabízející tedy bezpečné uložení peněz. A to, jak píše The Economist, bude nejradikálnější změna bankovního systému, kterou nedokázal zajistit žádný ze současných regulátorů.

Dojem o obrovském potenciálu FinTech odvětví podpořili i analytici Goldman Sachs, kteří odhadli, že celkové tržby těchto společností mohou dosáhnout až  4,7 bilionu dolarů (cca 117 bilionů kč). Není divu, že toto odvětví natolik provokuje, především investory.

Rizika i prostor pro příjemná překvapení

V tuto chvíli jsme však na začátku a banky možná zatím necítí ani šimrání, natož otřesy. Určitá skepse „bublinářů“ – tedy těch, kteří varují před přefouklou bublinou na poli FinTech platforem i startupů, je navíc zcela na místě. Počet start-upů raketově narůstá s tím, jak je ve společnosti podporován dojem, že stačí mít dobrý nápad, udělat si web, být dostatečně „cool“, dát o sobě vědět na konferencích o „úspěšných růstových příbězích“ a vše pofrčí raz dva. Ze strany investorů i zákazníků je potřeba větší míry kritického myšlení i sehnání dostatečného množství informací spolu s uvědoměním si rizik, které jim leží na bedrech. Je sice příjemné vědět, že se tvoří alternativy ke zkostnatělému bankovnímu systému, které myslí na nás, zákazníky, ale tyto alternativy s sebou nesou i daleko větší zapojení přímo jednotlivců, včetně vyšší účasti na riziku. Při spolupráci s bankéři člověk tak nějak ví, co ho čeká. Na druhou stranu, tato zkušenost dává velký prostor pro příjemné překvapení při zkoušení alternativ. Nechme se tedy překvapit, jak moc to s námi se všemi vlastně zatřese.

Crowdfunding jako známka punku? Ale lidi říkali…

Izrael je velmoc technologií. Do světa je dostává crowdfunding

FinTech revoluce aneb budou bankéři nahrazeni stroji?

Crowdfunding zachraňuje Nepál

Newsletter