Přijde Bakala o majetek? Jde po něm slovenský miliardář

AKTUALIZOVÁNO – Skupina Arca Capital podala na policii podnět k obstavení veškerého majetku Zdeňka Bakaly. Skupina slovenského investora Pavola Krúpy chce dosáhnout řádných výsledků probíhajícího trestního řízení pro podezření z neodborného jednání zástupců černouhelné firmy OKD a neoprávněného vyvedení financí z OKD ve výši desítek miliard korun. Serveru Roklen24 to sdělila mluvčí Arca Capital Barbora Hanáková.

„Skupina Arca Capital svou soustavnou činností v zájmu společnosti OKD, jejích akcionářů, věřitelů, zaměstnanců i celého regionu směřuje kroky za účelem dosažení náhrady škody ve výši desítek miliard korun, kterou mohli svým neodborným konáním způsobit především členové představenstva a dozorčí rady společnosti OKD i její tehdejší mateřské společnosti NWR,“ uvedla Hanáková.

Dodala, že za tímto účelem směřovala Arca v uplynulých měsících na tyto osoby trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestných činů porušení povinnosti při správě cizího majetku, krácení daní, způsobení úpadku a dalších trestních činů.

„Propagační kampaň pana Krúpy ani její jednotlivé epizody nebude Zdeněk Bakala komentovat,“ řekl v reakci serveru Roklen24 mediální zástupce Vladimír Bystrov.

„Jednou z vedoucích osob zodpovědných za činnost společnosti OKD byl Zdeněk Bakala a existuje důvodné podezření, že značná část jeho majetku je výnosem z trestné činnosti či mohla být k jejímu spáchání použita. Proto podala za účelem řádného průběhu trestního řízení skupina Arca Capital podnět k zajištění majetku Zdeňka Bakaly. Tento podnět byl podán dne 14. prosince na Policii České republiky,“ stojí v tiskové zprávě.

OKD žaluje NWR a Bakalu, chce po nich 24,5 miliardy Kč

Již v listopadu podala u Krajského soudu v Ostravě společnou žalobu na NWR a Bakalu těžební firma OKD. Žádá po nich více než 24,5 miliardy korun.

OKD je od května v úpadku. NWR je jejím vlastníkem. Majitelem většiny hlasovacích práv v NWR jsou od letošního února nadnárodní investiční fondy Ashmore Group, M&G a Gramercy, které se spojily do neformálního uskupení Ad Hoc Group (AHG). Předtím byla většinovým akcionářem firmy skupina CERCL, která z poloviny patří podnikateli Zdeňku Bakalovi.

Věřitelé OKD v polovině srpna rozhodli o tom, že zadlužená společnost půjde do reorganizace. Ve firmě nyní pracuje i s dodavatelskými firmami přes 11 tisíc lidí, kmenových zaměstnanců je zhruba 9500. OKD se dostalo do potíží kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Sama firma na sebe podala insolvenční návrh a soud ji poslal do úpadku. Pohledávky vůči OKD přihlásilo přes 550 věřitelů, kteří dohromady chtěli od firmy více než 23 miliard korun. Pohledávky za více než 17 miliard korun však insolvenční správce popřel.

Newsletter