Připoutejte se. Saúdský akciový trh se otevírá

Ropný trh si prošel masivním propadem, avšak to samé neplatí pro Rijád. V případě saúdského akciového trhu jsou očekávání silně pozitivní s tím, jak se blíží jeho otevření příští měsíc. Zahraniční investoři tak získají přístup do více jak 500miliardového trhu, který má za sebou téměř 30% rally.

V červenci se ropa prodávala za více jak 100 dolarů za barel. Přesně v té době saúdská vláda ohlásila plán zpřístupnění svého akciového trhu zahraničním investorům. Ihned poté nastartovala divoká jízda. Tadawul all share index si nejprve sáhl na svůj vrchol na 11.149 bodech, ale poté se společně s ropou propadl o více jak 34 %. Pomohl až lednový lehký zvrat, který ropu vyhnal nad úroveň 50 dolarů za barel, a silná fiskální expanze. „Otevření saúdského akciového trhu bude v rámci rozvojových trhů událostí roku,“ popsal nadcházející situaci John Sfakianakis, investiční stratég ze společnosti Ashmore Group, která si v Rijádu, hlavním městě Saúdské Arábie, otevřela pobočku.

Podle očekávání Mezinárodního měnového fondu čeká Saúdskou Arábii 2,8% růst, což je oproti loňským 3,6 % relativně silné zpomalení. Akciový trh jako by ho ale nevnímal, stále si drží svůj, i když jen mírný, růst. Podle Bassela Khatouna, experta na Středí východ ze společnosti Franklin Templeton, si „neropný“ sektor, který tvoří většinu saúdského trhu, projde minimálně 5% růstem.

Zejména je kladen důraz na finanční sektor. Společnosti jako Al Rajhi Bank či Samba Financial Group patří mezi investory mezi bílé koně, u kterých se po otevření trhu očekává rapidní nárůst. Jejich nízká zadluženost a stabilní zákaznická základna z nich dělá lukrativní investiční příležitost. Potvrzuje to i Khatoun, který tvrdí, že „čistá bilance, levné financování a rostoucí mladá populace, jež zajišťuje silnou poptávku po úvěrech, je zárukou pro jejich budoucí pozitivní vývoj.“

Příliv kapitálu má taktéž podpořit rostoucí význam saúdského trhu. Ten svou velikostí odpovídá jihoafrickému trhu či ruskému, jehož velikost se díky rusko-ukrajinskému konfliktu značně zmenšila. Výrazný posun reflektuje i fakt, že se saúdské akcie stanou součástí indexu MSCI Emerging Markets. Pokud vše půjde podle plánu, připojí se už v roce 2017, přičemž jeho váha by měla dosahovat zhruba 4 %. Alison Grahamová, šéfka investičního oddělení z Voltan Captal Management, odhaduje, že by díky připojení k indexu společně s otevřením akciového trhu mělo do země připlout více jak 56 miliard dolarů.

Jedinou překážkou vstupu na saúdský trh jsou podmínky vytyčené dohledovou autoritou. Zahraniční investoři nebudou smět mít více jak 10% podíl na celkovém trhu. Pro vstup byla taktéž vytyčena minimální velikost investiční společnosti na 5 miliardách dolarů a jejich doba působení na trhu musí být minimálně 5 let. Žádný investor taktéž nesmí vlastnit více jak 5 % jedné akciové společnosti.

Někteří investoři jsou toho názoru, že podmínky byly nastaveny až moc tvrdě. Největším problémem může být právě minimální velikost společnost.  5 miliardová hranice totiž automaticky vyřazuje ze hry mnoho hedgeových fondů či regionálních investorů, kteří by jinak neváhali investovat do tak perspektivní ekonomiky jako je Saúdská Arábie.

„Pro Arábii je největší překážkou jejich uzavřený finanční trh. Ten jim v podstatě brání v tom, aby se staly součástí skupiny zemí G 20,“ řekl John Sfakinanakis. „Podle zkušeností z Číny a jiných zemí, je otevření akciového trhu významným korkem k širší provázanosti se zbytkem světa,“ dodal. Pokud by Saúdská Arábie nepřikročila k tomuto kroku, brzy by se pravděpodobně potýkala s problémem nedostatku veřejných financí. Nízká cena ropy totiž značně okleštila její manévrovací prostor. Obyvatelé ropného království jsou zvyklý na štědrý sociální systém, pro jehož udržení však saúdská vláda potřebuje cenu ropy minimálně na 106 dolarech za barel. Proto byl taky samotný plán liberalizace přijat tak rychle.

Newsletter