Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Příprava na řecký odchod

Evropské banky a další finanční instituce se postupně začínají připravovat na možný odchod Řecka z eurozóny. V rámci těchto příprav spouštějí jednotlivé společnosti zátěžové testy svých interních systémů, aby zjistily, zda jsou schopny fungovat i v případě návratu drachmy na evropskou „měnovou scénu“.

Podle neoficiálních informací serveru Wall Street Journal započaly s tímto procesem společnosti jako je Citigroup, Goldman Sachs či ICAP PLC. Cílem je detailně zmapovat a zkontrolovat jednotlivé protistrany, jejichž činnost by byla řeckým odchodem významně ovlivněna. Důraz je kladen především na současnou úvěrovou expozici a na testování schopnosti poskytovat přeshraniční financování. Některé firmy také prověřují platební systémy a jejich schopnost vypořádat se s obchody v různých měnách a s případnými kapitálovými kontrolami.

Zvýšená nervozita mezi zmiňovanými společnostmi vznikla v důsledku neúspěchu řeckých prezidentských voleb, které tak zapříčinily předčasné parlamentní volby. Ty se budou konat v neděli 25. ledna. Podle posledních průzkumů je nejvíce favorizována levicová opozice Syriza, jež se silně staví proti všem úsporným a reformním opatřením, kterými je podmíněna poslední finanční injekce ze strany mezinárodních institucí. Proto někteří lidé považují předčasné volby de facto za hlasování o setrvání Řecka v eurozóně a to i přesto, že sama Syriza nezařadila zmiňovaný odchod do své volební kampaně.

ŘECKÁ KRIZE na Roklen24

Většina analytiků stále tvrdí, že pravděpodobnost návratu drachmy je velice malá. „Doufáme v to nejlepší, ale připravujeme se na nejhorší“, vyjádřil se k situaci Frederic Ponzo, partner konzultační společnosti Grey Spark. „Finanční instituce se dnes nechovají nijak neobvykle. Zátěžové testy jsou zcela běžné. Firmy je provádějí třeba při výraznějších propadech cen ropy či při významných politických událostech, jako bylo například referendum o nezávislosti Skotska“, dodal.

Mnohé firmy tak oprášily své pohotovostní plány, se kterými pracovaly před několika lety, kdy byl rozpad eurozóny žhavým tématem. V roce 2011 a 2012 se to týkalo především bank a brokerských společností, jejichž portfolio zahrnovalo významný podíl řeckých aktiv. Bývalý výkonný ředitel společnosti ICAP David Rutter v roce 2011 uvedl, že „ICAP provedl celkový stress test své obchodní platformy pro všech 17 měn, které by se opět objevily, pokud by opravdu došlo k rozpadu eurozóny.“ Podle informací WSJ proběhl obdobný test již začátkem tohoto měsíce.

Německá vláda se připravuje na možný odchod Řecka z eurozóny, píše Bild

Opětovné zavedení drachmy by podle většiny šéfů měnových oddělení bank nebylo nijak obtížné. Horší situace by prý nastala, pokud by se od eurozóny odtrhlo více zemí. Jakmile by odchod představoval zmírnění ekonomické krize a tlaku, dá se předpokládat, že by Řecko následovaly i další země. Taková situace by už byla pro většinu evropských institucí značně problémová a nákladná.

Newsletter