Jedna ze dvou největších ratingových agentur na světě hrozí obří krizí. Podle agentury Moody’s nás čeká větší krize než ta, která zasáhla světovou ekonomiku v roce 2008. Signálů je celá řada. Dlouhodobě extrémně nízké úrokové sazby a s tím levné peníze, rekordní čísla na akciových trzích, sčítající se globální nejistoty…
Do toho všeho přišla agentura Moody’s se statistikou, která obavy jen podtrhuje. Podle agentury je dnes dvojnásobek špatných společností s ratingem B3-, než bylo před třemi lety. Jinými slovy, pokud by se ekonomika zhoupla do záporných hodnot, potom bychom pravděpodobně viděli větší propad, než by byl u ekonomiky s větším podílem lépe hodnocených společností.
Obavy ze společností, které pouze projídají levné peníze a nevytváří žádné hodnoty, zesilují již delší dobu. Nízké úrokové sazby a levný úvěr jen podporují tyto firmy k další expanzi dluhu a podstupování nepřirozeně vysokého rizika. To vše ve výsledku může vést k vyššímu propadu, než který jsme zažili před dekádou, kdy v podobné situaci byly sazby vyšší.
Otázkou zůstává, kdy by takový propad měl nastat. Na to samozřejmě odpověď neexistuje, a dokonce je obtížnější, než kdy byla. Důvodem jsou zejména netradiční politiky centrálních bank, které systém zachraňují řadou neobvyklých způsobů v čele s kvantitativním uvolňováním.
Přestože se díky těmto nástrojům centrálním bankám lépe či hůře daří naplňovat inflační cíle, otázka dlouhodobých následků, včetně další velké hospodářské krize, je stále ve vzduchu. A když se k debatě přidá i 110 let stará společnost Johna Moodyho, je minimálně o čem diskutovat.
Na data nudný týden pokračuje. Ze Spojených států přišla zpráva z nemovitostního trhu, kde se z poklesu meziměsíčně vyhoupla nová stavební povolení na kladný růst o 5 %, což bylo oproti předpokládanému poklesu o 0,8 % pozitivní. Méně pozitivní byl údaj o počtu nově zahájených bytů, kterých meziměsíčně přibylo o 3,8 %. To je sice o mnoho víc než pokles o 9,4 % v září, nicméně očekával se ještě o trochu větší růst, a tak je výsledný signál spíše neutrální.
Absenci významných dat reflektoval i eurodolar, kde se kurz pohyboval během dne jen zlehka mezi 1,1065 EURUSD a 1,1085 EURUSD. Klíčovou událostí dnešního dne bude zveřejnění zápisu z posledního zasedání amerického Fedu.
Na koruně bylo včera ještě méně zpráv než na eurodolaru. Ve výsledku tak kurz zůstal během včerejška ve své přirozené posilující pozici. Koruna tak posílila proti dolaru přes menší obtíže o více než desetinu procenta až pod 23,06 USDCZK. K euru se jí vzhledem k vývoji na eurodolaru dařilo méně a po větší korekci k 25,58, EURCZK se dostala až a 25,55 EURCZK.
Výhled pro dnešní den
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1069 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,89 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1055 do 1,1096 EURUSD.*
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,55 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,51 až 25,61 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 23,01 až 23,19 USDCZK.*
Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.