Energetiku nečeká žádný velký třesk. To, co bude nejvýznamnější, nebudou ani obnovitelné zdroje (OZE) ani baterky. Hlavní změna nastane v momentě, až budou jednoduše přístupná data. „Next Big Thing“ bude o využívání dat v energetice. Serveru Roklen24 to řekl CEO Nano Energies Stanislav Chvála.
Zajímal by mě Váš názor, jako šéfa Nano Energies, na summit OSN. Je takhle velký tlak na vlády států v pořádku? Je to ta správná cesta?
Je to určitě jedna z mnoha cest. Víceméně na některé ze států je to jediná možnost, jak to funguje. Jiné státy ten tlak naopak vůbec nepotřebují. Česká republika to trochu potřebuje.
Jak mají k energetice přistupovat země, které jsou v situaci jako třeba Polsko, které má 90 procent výroby energie z uhlí. Jak by se k tomu měly postavit?
Je potřeba znát nějaké konkrétní kroky. Nikdo po nich nechce, aby zrušily většinu výroby z uhlí, ale je potřeba vidět nějaké konkrétní kroky a plán, spíš než se jen změně bránit.
Pokud byste si měl tipnout nějakou zemi, která by v roce 2050 mohla být absolutně bez uhlíkové stopy. Která by to byla?
Myslím si, že jich bude hodně a daleko dřív. Budou to spíše ostrovy. U ostrovů je zajímavé, že říkáme, že nedokáží fungovat s obnovitelnými zdroji a je tu převaha uhelných a jaderných elektráren. Když se ale podíváte na to, jak fungují ostrovy a souostroví, zjistíte, že některé z nich mají vyšší desítky procent obnovitelných zdrojů a jde to. Od ostrovních států a zemí se můžeme hodně naučit. První země bez uhlíkové stopy budou právě ostrovy. Budou to samozřejmě menší země. A bude to velmi brzy.
Šéf firmy Solek Group Zdeněk Sobotka v rozhovoru pro Roklen24 uvedl, že šanci být první zemí bez uhlíkové stopy má Chile. Díky tomu, jak je geograficky situováno. Jaký je Váš názor?
V Chile udělali před několika lety aukce na fotovoltaiku a už tehdy byli schopni vysoutěžit cenu srovnatelnou s velkoobchodní, která byla velmi nízká a nyní je naopak vysoká. V Chile se vyplatí obnovitelné zdroje planetě a cena je motivační i pro jejich provozovatele.
Mohl byste vypíchnout nějaké, zřejmě západní, země, které jdou správnou cestou obnovitelných zdrojů?
Například země jako Belgie, Německo nebo Británie jsou suverénně napřed a výrazně rostou. Daleko jsou i severské státy jako třeba Norsko nebo Dánsko, které vyrábí drtivou většinu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Na druhou stranu, těžko pro nás mohou být přímým vzorem právě proto, že mají odlišné vstupní předpoklady.
Dá se říct, že některá z obnovitelných energií je nejdál nebo nejvýznamnější? Solární, vodní nebo větrná?
Nejvýznamnější je zcela určitě solární energie, i proto, že ceny fotovoltaických panelů v posledních letech rapidně klesly. V některých zemích jsou dnes dokonce náklady na výrobu solární elektřiny nižší než z fosilních paliv. Tento trend se brzy rozšíří masivně a zelená solární energie bude levnější než klasická hnědá, což bude znamenat širokou dostupnost čisté a obnovitelné energie pro nejběžnější koncové zákazníky. Očekávám masivní rozvoj v této oblasti, a to i proto, že solární panely je možné snadno implementovat do stavebních materiálu. No a všichni se zájmem sledujeme projekt Tesly SolarCity a další podobné případy.
Udržitelnost je velké téma. Je tu něco, co teď vyloženě hýbe tímto tématem?
Udržitelnost je teď skutečně nový buzzword v centrálách většiny firem ve Spojených státech, v Evropě i v Česku. Veřejnost se postupně učí rozlišovat mezi greenwashingem a skutečnými aktivitami, které mohou pomoct zvrátit klimatické změny. Příklady najdete i v energetice – přibývá uvědomělých zákazníků, a tak některé společnosti nabízejí skutečně zelený proud, zatímco jiné jednoduše nakoupí klasickou elektřinu a k ní papírové záruky původu z Norska a vše zabalí do zeleného balíčku. Prostě kupují špinavou hnědou elektřinu a tváří se zeleně.
Jsou tu ale i firmy mimo energetiku, které myslí udržitelnost vážně a jejich konkrétní kroky jsou vidět. Nakupují z obnovitelných zdrojů, instalují solární panely na střechy. A nedělají to jen pro marketing. Z takových máme radost.
Pojďme se zaměřit na Nano Energies. Jaká je škála vašich klientů v retailu?
Naši zákazníci jsou lidé, kterým záleží na kvalitě života, prostředí a na budoucnosti. Spojuje je to, že nemusí, ale chtějí udělat něco navíc pro planetu. Jsou to malé a střední firmy, které se snaží podnikat udržitelně, a tisícovky domácností zejména ve větších městech. My jsme jediní, kteří v Česku nakupují i prodávají elektřinu pro své zákazníky v retailu jen a pouze z obnovitelných zdrojů.
Na tom je byznys firmy postavený?
Ano. Častá otázka, kterou dostáváme, je, když nakoupíme elektřinu z obnovitelných zdrojů a zrovna nefouká a nesvítí, tak jak ji můžete dodat. Odpověď je jednoduchá. My jí nakoupíme dvakrát víc než té, co potřebujeme, a zároveň máme i zdroje, které nejsou tolik závislé na tom, jak moc fouká a svítí – vodní elektrárny nebo bioplynky. Máme například elektrárnu v Kněžicích, která spotřebovává obecní odpad a třeba i zbytky ze školní jídelny. Díky tomu umíme zajistit, že naši zákazníci mají elektřinu ve dne v noci, ať je počasí jakékoliv.
Na jakých trzích zelenou elektřinu nakupujete?
Nakupujeme a prodáváme pouze v České republice. Máme také ale ještě tradingové aktivity, které jsou celkem v sedmi zemích Evropy. Je to Česko, Slovensko, Francie, Británie, Belgie, Holandsko, Estonsko a právě vstupujeme do Rakouska. V rámci 12 měsíců bychom to rádi zdvojnásobili. A ještě máme divizi Digital Energy Services, která se stará o chytré řízení energetické flexibility pro velké průmyslové výrobce a spotřebitele elektřiny v Česku, na Slovensku a v Belgii.
Co se skrývá pod novým projektem Nano Labs?
Dnes zakládá inovační laboratoře mnoho firem. Říkali jsme si, že peníze i mentoring jsou v současnosti snadno dostupné. Praktická pomoc a rady o tom, jak vstoupit na trh, vytvořit strategii a jak finančně plánovat, jsou k dispozici ve spoustě coworkingů nebo v akcelerátorech. Rádi bychom vytvořili podobné prostředí pro startupy v energetice. Nano Labs spustíme oficiálně v listopadu. To hlavní, co chceme nabídnout, je energetický mentoring. Inovátoři, startupisti, studenti i malé firmy mají nápad a někdo z našich mentorů jim bude pomáhat, mohou ho testovat v našich podmínkách a reálně produkt začít vyvíjet.
Cílíte spíš na studenty nebo fungující firmy?
Obojí. Chceme jim pomoci vylepšit jejich produkt nebo službu v reálném prostředí a dát jim mentoring. Chceme s nimi sdílet naše znalosti o fungování energetiky.
A peníze?
Ty možná také, ale nemusí být nutně ze zdrojů Nano Energies, mohou být i externí a je to tak úplně v pořádku. Pro nás je důležité, abychom rozvíjely všechny smysluplné energetické projekty, které přijdou do Nano Labs a mají potenciál pomoct planetě. Když autoři takových projektů zaklepou na větší energetickou korporaci, tak přestože se tváří, že by je chtěli, cesta je spletitá a dlouhá. My jsme inovátorům a malým firmám blíž, a proto bychom je rádi posunuli k cíli.
Už druhým rokem pořádáte konferenci Share Your Energy. Jak se povedl loňský ročník?
Byl to úspěch. Měli jsme asi 180 lidí a vyprodáno. V Česku se na konferencích často diskutuje, co a proč nejde. My jsme si řekli, že uděláme konferenci o tom, jak věci dělat jdou. Jak jinak to udělat než přizvat lidi, kteří to skutečně dělají. Pozvali jsme hlavně zahraniční hosty, kteří na inovativních technologických projektech skutečně pracují.
Minulá konference byla o inovacích v energetice. Diskutovalo se o sdílení elektřiny, flexibilitě, datech. Letos to bude více o udržitelnosti, konkrétně to budou inovace v energetice s přesahem do udržitelnosti.
Na koho se ještě můžou návštěvníci 16. října těšit?
Třeba na experta na elektromobilitu ze ŠKODA Auto Arona Lazarchika. Bude mluvit o tom, jak se dají elektromobily využívat i na chytré řízení v síti. Jak lze použité baterky využívat na to, aby bylo v síti dostatek flexibility. Budeme mít zástupce talinského akcelerátoru Cleantech ForEst známého hlavně svými projekty v telekomunikacích. Mají i skvělé výsledky s udržitelnými technickými projekty, jako je fotovoltaická dlažba, unikátní technologie na solární střešní krytinu nebo přeměna CO2 na další palivo a produkty. Z Británie přiletí Eric Apleton, který v Enery Systems Catapult spolupracuje s vládou, inženýry, regulátory a akademiky na tom, aby spojené království bylo do 2050 bezuhlíkové například pomocí chytrého tankování aut nebo řízení vytápění domácností.
Velké firmy věnující se udržitelnosti budou zastupovat Vodafone nebo Skanska. Devadesát procent speakerů bude mít ze zahraničí. Například architekti, kteří reprezentují zcela soběstačnou městskou čtvrť La Pinada ve Španělsku. Dále přijedou zástupci fintechu ClimateCoin, kteří spolupracovali s OSN na vytvoření platformy obchodování carbon creditů pomocí blockchainu.
Můžete čtenářům upřesnit, co jsou carbon credity?
Je to forma, kdy si můžete koupit carbon credit a pak se peníze použijí na investice do udržitelných projektů například v Amazonii nebo v rozvojových zemí. Vytvořili systém na blockchainu kvůli tomu, aby trh s carbon credity byl jednotný, věrohodný a monitorovatelný.
„The Next Big Thing“ v energetice. Co by to mohlo podle Vás být?
Nemyslím si, že v energetice nastane nějaký velký třesk. To, co bude nejvýznamnější, nebudou ani obnovitelné zdroje ani baterky, i když budou v nejbližší době zažívat prudký růst. Hlavní změna nastane v momentě, kdy budou data jednoduše přístupná. Například díky chytrým měřičům. „Next Big Thing“ bude využívání dat v energetice. V souvislosti s tím začnou vznikat zajímavé koncepty a inovace postavené na datech a jejich znalosti. To, co brání energetice posunout se dopředu, je relativně malé množství dostupných dat. Jakmile ale budete mít detailní data z firem a domácností, tak se na tom dají postavit skvělé „business cases“ a budou do hry vstupovat i jiné typy firem. Vzhledem k přístupu, který máme v ČR k rozvoji chytrého měření, tyto nové koncepty budou vznikat spíše někde jinde.