Dolar dnes ráno umazává část zisků nabraných po včerejším zasedání Fedu. Proti euru se obchoduje zpět nad hranicí 1,1700 EURUSD. Včerejší posílení dolaru posunulo korunu zpět k 25,40 za euro. Dnes ráno kurz nabírá zisky směrem pod tuto hranici.

Pro 1.čtvrtletí je optimismus zaměstnavatelů stále nadprůměrný

AKTUALIZOVÁNO – Zaměstnavatelé v ČR hlásí pro první čtvrtletí 2019, ve srovnání z předchozími léty, nadprůměrné náborové plány. Celkem 4 procenta z nich očekává nárůst počtu pracovních sil, 2 procenta snížení a 92 procent zachování současného stavu. Čistý index tak ukazuje pozitivní 2 procenta. Ukázal to Index trhu práce společnosti ManpowerGroup, které dnes zveřejnila po průzkumu 750 zaměstnavatelů.

„V lednu očekáváme nejvyšší nezaměstnanost v roce, ale to neznamená, že přijde nějaké hromadné propouštění. Jedná se o pohyb sezónních pracovníků a částečně i administrativní důvody. Tyto lidi trh práce velmi rychle absorbuje, protože je v nabídce mnoho příležitostí například ve zpracovávatelském průmyslu nebo sektoru služeb. Dobrá ekonomická situace se projevila v posledních letech i tak, že sezónní výkyvy v nezaměstnanosti jsou minimální,“ řekla generální ředitelka ManpowerGroup ČR Jaroslava Rezlerová.

Malé a střední podniky pokračují v nárůstu optimismu, u velkých společností nad 250 zaměstnanců pozorujeme již rok pozvolný pokles optimismu, který byl na počátku roku 2018 extrémní. Aktuálně 31 procent velkých firem plánuje pokračovat v náborech a 6 procent snižovat počty zaměstnanců.

Zaměstnavatelé v 6 z 10 sektorů předpovídají pro nadcházející čtvrtletí zvyšování počtu zaměstnanců. Nejsilnější optimismus zaznamenal průzkum u zaměstnavatelů ve stavebnictví a to i přes nízkou sezónu. Čistý index trhu práce v tomto sektoru je dle průzkumu 11 procent.

Globální pohled

Výsledky globálního výzkumu ManpowerGroup ukazují, že zaměstnavatelé ve 43 ze 44 zemí plánují v následujícím čtvrtletí zvýšit počet pracovních sil. Nejsilnější náborové prostředí hlásí Japonsko, Tchaj-wan, Spojené státy, Slovinsko, Řecko a Hongkong. Nejslabší pak Argentina, Švýcarsko a Itálie (přesto však nejsilnější za posledních osm let).

Nejsilnější náborové prostředí v našem regionu je v Německu. Index je zde, podle ManpowerGroup, poháněn silnou předpovědí ve zpracovávatelském průmyslu. V porovnáním s minulým čtvrtletím hlásí pozitivnější vývoj i zaměstnavatelé z Velké Británie a to díky stavebnictví.

Newsletter