Proč by měl Fed snížit sazby na minus dvě procenta

Americká centrální banka (Fed) by mohla snížit úrokové sazby do záporného pásma, a to až na minus dvě procenta. Sazby by tak byly výrazně nižší, než v případě dalších centrálních bank. CNBC to řekl Marvin Goodfriend, který byl v letech 1993 až 2005 ekonomem a poradcem richmondského Fedu.

Podle něj by takové snížení sazeb bylo zapotřebí k zotavení americké ekonomiky v případě, že země v několika dalších letech spadne do recese.

Goodfriend, který je v současnosti profesorem ekonomie na Carnegie Mellon University, poukázal na údaje osmi recesí ve Spojených státech od roku 1960. „V těchto osmi recesích musel Fed snížit krátkodobé sazby o 2,5 procentních bodů pod dlouhodobé sazby. Dnes je výnos desetiletého bondu 1,5 procenta,“ poznamenal Goodfriend. To podle něj ukazuje na to, že během další recese by Fed potřeboval snížit sazby minimálně na minus jedno procento.

„V pěti recesích musel Fed snížit úrokovou sazbu o 3,5 procentního bodu pod výnos desetiletého dluhopisu. Takže pokud se to stane tentokrát, budeme muset snížit sazby na minus dvě procenta,“ upozornil bývalý ekonom Fedu.

Šéfka Fedu Janet Yellenová minulý týden na každoročním setkání světových centrálních bankéřů v americkém horském letovisku Jackson Hole řekla, že se podmínky pro růst úrokových sazeb v posledních měsících zlepšily. Kdy se dá zvýšení úroků očekávat, ale Yellenová nenaznačila.

Fed nechal na svém posledním zasedání, které se konalo 26. a 27. července, svou základní úrokovou sazbu v pásmu 0,25 až 0,50 procenta. Uvedl však, že krátkodobá rizika pro hospodářský výhled USA se zmírnila.

Fed loni v prosinci poprvé po téměř deseti letech přikročil ke zvýšení základní úrokové sazby. Z rekordního minima nula až 0,25 procenta, na kterém ji v rámci snahy o podporu hospodářského růstu držel od konce roku 2008, ji posunul o čtvrt procentního bodu. Další zvyšování úroků centrální banku donutily odložit obavy ohledně vývoje světové ekonomiky, výkyvy na finančních trzích a nejistota kolem odchodu Británie z Evropské unie.

Newsletter