Evropské akcie letos výrazně zaostávají ze protějšky z USA. Index Euro Stoxx 600 od začátku roku přidal jen 9 %, zatím S&P 500 posiluje o 23 %. Jaké důvody stojí za slabším výkonem akcií v Evropě? A bude tento stav přetrvávat?
Ekonomika
Americká ekonomika se ukazuje v mnohem lepší formě než Eurozóna. HDP v USA za třetí kvartál dosáhlo na 3 %, trh práce je stále relativně silný a indexy nákupních manažerů ve službách (což jsou dvě třetiny ekonomiky) ukazují skvělá čísla. Inflace navíc postupně padá k 2% cíli. Americká ekonomika je tak jednoduše ve skvělé formě a výhled na snižování úrokových sazeb a další stimulace ekonomiky je tak započítána v aktuálních valuacích amerických společností. Eurozóna je na tom diametrálně odlišně. V hlavních ekonomikách je již inflace pod 2 % a začínají být deflační tlaky, ECB tak musí pomalu hasit požáry. Indexy nákupních manažerů neukazují příliš pozitivní čísla a například Německo je již oficiálně v recesi.

Hospodářské výsledky
Dalším faktorem jsou hospodářské výsledky společností. V USA výrazně rostou zisky společností, čísla za druhý kvartál byla velmi pozitivní – zisky u S&P 500 meziročně vzrostly téměř o 13 %. Poslední kvartál v tomto roce by pak měl být ještě lepší – trh čeká růst zisků o 14 %. Za celý rok 2024 by pak měl zisk u S&P 500 růst o 9 %. Zisky společností tedy rostou raketovým tempem, což oceňuji i investoři. V USA je navíc velká sedmička – tedy technologičtí giganti, kteří jsou podstatnou částí kapitalizace celého indexu S&P i Nasdaq. Zmíněné tituly za sebou mají opět skvělý rok a většina z nich se veze na pokračujícím boomu umělé inteligence. V Evropě mnoho gigantů není – kromě ASML a Novo Nordisk bychom těžko hledali dalšího velkého vítěze. Pod tlakem jsou pak evropské průmyslové společnosti kvůli vyšším cenám energií a také automobilky vzhledem k obchodní válce s Čínou a dost možná i USA. To pokud dojde ke zvolení Donalda Trumpa prezidentem.
Volby v USA
Dalším faktorem, který pomáhá americkým akciím, jsou blížící se prezidentské volby. Rok voleb je totiž z historického pohledu pro S&P 500 veleúspěšný. Průměrný zisk ve volebním roce je u indexu téměř 12 %, dlouhodobý průměr je pak kolem 10 % ročně. Vysvětlení je jednoduché – stávající prezidenti mají v posledním roce svého působení tendenci dělat populární rozhodnutí pro zvýšení svých šancí na znovuzvolení. V historii byl ve volebním roce negativní výnos u indexu jen 4x – pokaždé se jednalo o roky sužované krizí (2008, 2000, 1940 a 1932). I letos tak index potvrzuje velmi pozitivní náladu investorů kolem voleb. Aktuálně navíc rostou šance Donalda Trumpa na zvolení prezidentem. Trump se netají plány na snížení korporátní daně a podporu amerických společností. Pro index S&P 500 tak může být Trump opět pozitivní.

Skvělá nálada navíc může hned po volbách pokračovat – do konce roku je reálný útok S&P 500 na 6000 bodů, příští rok není vyloučeno 6500 bodů. Volby jsou tak takovým pomyslným zpomalovačem, který musí akcie překonat. Následně se budou moci opět soustředit na klíčové faktory jako inflace, úrokové sazby, trh práce a hospodářské výsledky. A zmíněné faktory jsou v USA výrazně pozitivnější než v Evropě. Americké společnosti se budou moci opět opřít o silné výsledky – pro rok 2025 například očekává společnost Factset meziroční růst zisků o 15 %. Případné daňové škrty Donalda Trumpa je mohou ještě více podpořit. Lepší výkon akcií v USA než v Evropě tak bude dle mého názoru přetrvávat. Evropské akcie jsou navíc mnohem citlivější na obchodní válku a geopolitické napětí.
Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters, Google
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.