Proč je zlotý nadále uvězněn a neposiluje jako koruna a forint?

Klíčové body

  • Zlotému se včera nepodařilo posílit pod důležitou hranici podpory.
  • Domácí i externí rizika drží zlotý „uvězněný“ na slabých úrovních v pásmu 4,5500 – 4,6000 EURPLN.
  • Zlotý bude ovlivňovat i tržní nálada, kterou by mohlo výrazně ovlivnit dnes začínající ekonomické symposium v Jackson Hole.
Zdroj: Depositphotos

Zlotý na páru s eurem od svého červnového minima oslabil o více než tři procenta. Externí i domácí rizika ho v průběhu prázdnin drží na slabších úrovních. Snižující se volatilita signalizuje blížící se průlom aktuální technické formace rostoucího trojúhelníku. Polské měně chybí podpora posilujícího eura, která má na měny regionu pozitivní dopad.

Na čtyřhodinovém grafu můžeme vidět, že je polská měna po většinu letních prázdnin uvězněna v pásmu mezi 4,5500– 4,600 EURPLN. V druhé polovině července jsme mohli sledovat ukázkovou formaci dvojitého vrcholu, kdy se kurz nedokázal poprat s rezistencí na úrovni 4,600 EURPLN. Po následném obratu došlo k proražení neckline této formace, které bylo následováno pohybem k 4,5400 EURPLN, kde kurz našel své dno.

V cestě mu stála rostoucí trendová linie, která je spodní hranicí rostoucího trendového kanálu, který definuje obchodování na tomto měnovém páru od začátku června. Další odrazy od tohoto supportu přišly v polovině srpna a v průběhu včerejšího dne. Zlotý otevřel včerejší obchodování na dobré vlně společně se zlepšenou tržní náladou, která v posledních týdnech nedovolovala rizikovým měnám výrazně posílit. Po neúspěšném proražení této hranice podpory se ale vrátil k otevíracím hodnotám poblíž 4,5750 EURPLN. Vzhledem k tomu, že zlotý k tomuto posunu neměl žádný fundamentální impulz, bylo včerejší posílení pod tuto hranici velmi nepravděpodobné. Důležitost této oblasti hranic podpory je aktuálně ještě znásobena 23,6% úrovní Fibonacciho retracementu z vlny depreciace zlotého spojené s příchodem koronavirové krize. Ta se nachází na úrovni 4,5670 EURPLN, což je téměř přesně místo, kde zlotý našel stopku svých ranních zisků.

Zdroj: Depositphotos
Zdroj: Depositphotos

Na denním grafu můžeme vidět, že se kurz začíná formovat do rostoucího trojúhelníku a volatilita se v posledních týdnech snižuje. Zlotý se vůči euru stále obchoduje uvnitř rostoucího trendového kanálu, nicméně oscilátor RSI již před měsícem prorazil svou rostoucí trendovou linii. Zlotému se zároveň nechce ani nijak výrazně oslabovat, když v rámci tohoto trendu již měsíc nevytvořil vyšší maximum. Je tedy pravděpodobné, že k oslabení nad 4,6000 EURPLN bude třeba silného fundamentálního impulzu nebo zásadního zhoršení tržní nálady. S tou by mohl v příštích dnech zamíchat Fed, který bude hostit (tentokrát online) tradiční ekonomické sympózium v Jackson Hole.

Zdroj: Depositphotos

V případě zlotého je potřeba počítat i s chováním Polské národní banky, která s nejvyšší pravděpodobností před koncem roku přistoupí k utažení měnověpolitických podmínek. To by měl být zásadní býčí impulz pro zlotý, jež by mohl způsobit breakout z této technické formace ve směru 4,5000 EURPLN. Zde je zásadní rozdíl mezi zlotým a zbylými měnami regionu, tedy korunou a forintem. Obě tyto měny se pohybují v oblasti nejsilnějších hodnot od příchodu koronavirové krize a hlavním důvodem k tomu je právě utahování měnové politiky jak Českou národní bankou, tak maďarskou měnovou autoritou. Případné vyčkávání NBP a pokračující rétorika o přechodnosti polské inflace spojená s domácími nejistotami, mezi něž aktuálně patří převážně konflikty s Evropskou unií a riziko rozšíření varianty delta, by mělo za následek oslabení zlotého výrazně nad hranici 4,600 EURPLN.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1769 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,98 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1757 do 1,1789 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,56 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,72 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,51 až 25,60 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,68 až 21,76 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter