Proč jsou v Americe bílí bohatší než černí?

Je všeobecně známo, že rozdíl v příjmech Američanů je hodně velký, ale pravdou je, že rozdíl v bohatství je obrovský. Podle průzkumu financí domácností, který provedl Federální rezervní systém, mají bílí občané ve Spojených státech v průměru celkem třináctkrát vyšší majetek než občané černé pleti.

Výzkum Brandeis University, který zveřejnila agentura Bloomberg, ukázal, co je největší příčinou této propasti. Šetření zjistilo čtyři základní a možná překvapující fakta. První z nich je, že absolvování univerzity, tedy nejvyššího stupně vzdělání ve Spojených státech, nezmenšuje tuto mezeru.

Druhým faktem, pravděpodobně ještě překvapivějším, je, že vychování dítěte oběma rodiči nehraje oproti samoživitelskému rodičovství ve výsledném získaném majetku významnou roli. Práce na plný úvazek ani výrazné šetření a utrácení dle osobního rozpočtu nepomáhá snížit mezeru v majetku mezi bílými a černými Američany taktéž.

Ekonomie štěstí: Proč šťastní lidé vydělávají více (nikoli naopak)

Tyto překvapující závěry dovedly vedoucí výzkumu k alternativnímu vysvětlení. Jako hlavní rozdíl tedy uvádí, že bílí Američané mají pětinásobně větší pravděpodobnost, že zdědí významný rodinný majetek. Průměrná částka, kterou obvykle zdědí, je také o něco vyšší. To jim umožnuje akumulovat a investovat bohatství mnohem více, a hlavně mnohem dříve. Bohatství bílých se pak přináší z generace na generaci a mezera se s postupem času spíše prohlubuje.

Pět pobuřujících faktů o penězích, které Vás naštvou

Podle vedoucí průzkumu Amy Traub se rasová rozdílnost stále objevuje. Dle její dřívější studie o subprime hypotékách, což jsou hypotéky s extrémně vysokým rizikem a nadstandardním úrokem, před rokem 2008, latinoameričtí a černí občané dostávali mnohem nevýhodnější hypotéky, než občané bílé pleti se stejným kreditním rizikem.

Newsletter