Americké výnosy středních splatností korigují včerejší růst. Dolar zpevnil pod 1,0650 za euro po nad očekávání horších inxech PMI z Francie. Měny regionu v zisku. Koruna zpevnila pod 24,40 za euro.

Proč od Fedu nečekat holubičí úrokové překvapení?

Klíčové body

  • Americké výnosy rostou. Nominálním pomáhá růst reálných.
  • Fed dnes zvýší sazby o 75 bodů, vyslat by měl jestřábí signál.
  • Prostor pro další zvýšení sazeb zůstává značný, výhled vrcholu sazeb v cyklu se posunul.
Zdroj: Depositphotos

Americká centrální banka nemá jediný důvod k tomu, aby polevila v nastaveném tempu zvyšování sazeb. Pokud bychom měli vyjít z historie, prostor pro výrazné a déle trvající navyšování úroků zůstává více než otevřený.

Úterý se na finančních trzích neslo ve znamení pokračujícího růstu tržních sazeb napříč celým světem. Evropské výnosy sice rostly rychleji než americké, na devizových trzích se to však nikterak výrazně neprojevilo. Naopak jsme pozorovali návrat dolaru zpět pod paritu proti euru. Výprodejem si pak prošly i procyklické měny a měny regionu. Koruna se dostala k hranici 24,65 za euro, kde patrně opět zasáhla Česká národní banka.

Výnos amerického dvouletého dluhopisu včera atakoval hranici 4 %, a byl tak nejvýše od roku 2007. Pětiletý instrument vzrostl nad 3,7 %, což je jeho maximum od roku 2008. Desetiletý překonal 3,55 %, a byl tak nejvýše od roku 2011. Třicetiletý se dotkl nejvyšších úrovní od dubna 2014 nad 3,6 %. Vedle nominálních tržních sazeb je s ohledem na dolar klíčový pohyb těch reálných měřených proti inflačními bondy. Jejich výnosy citelně rostou od srpna, a jsou tak hlavním motorem posunu nominálních. Vše jde ruku v ruce s tím, jak tržní účastníci vnímají výhled sazeb Fedu.

Zdroj: Trading Economics
Zdroj: Trading Economics

Pokud bychom měli vycházet z historie, Fed má před sebou ještě dlouhou cestu. Jak ukazuje graf od Deutsche Bank, měnový výbor nikdy nepřestal zvyšovat sazby, dokud se reálné úroky, tj. Fed Funds Rate očištěná o inflaci, nedostaly do kladných hodnot. Aktuálně jsme na -6 %. Co z toho teoreticky vyplývá? Čím trvalejší vysoká inflace, tím razantnější zvyšování sazeb po delší dobu.

Zdroj: Deutsche Bank
Zdroj: Deutsche Bank

Jak jsme psali již v pondělí, od zasedání Fedu očekáváme zvýšení úroků o 75 bodů. Včerejší posun tržních sazeb, a tedy i dolaru, nebyl spojen s přehodnocením, o kolik dnes měnový výbor úroky navýší, nýbrž s dalším posunem výhledu vrcholu úroků v aktuálním cyklu. Futures Fed Funds Rate ukázaly posun z pásma 4,25-4,5 % na 4,5-4,75 %. I z toho můžeme usuzovat, že z tržního pohledu bude klíčová prognóza inflace a dot plot graf. Vedle toho je potřeba sledovat i případné změny u dalších nástrojů. Nabízí se například snižování bilance Fedu, kde se již nějakou dobu spekuluje o přímém odprodeji hypotékou krytých cenných papírů.

Dnes, především v době tiskové konference guvernéra Fedu Powella, můžeme očekávat zvýšenou volatilitu napříč trhy. Pokud si měnový výbor udrží dosavadní jestřábí rétoriku a Powell se vyhne přešlapům, jako byl ten na červencovém zasedání (psali jsme zde), rizika by měla být na straně silnějšího dolaru pod paritou. Soustředit bychom se ale měli i na geopolitická rizika, konkrétně na dění v Rusku, kde prezident Putin dnes ráno vyhlásil částečnou mobilizaci. To může mít vliv na slabší euro proti dolaru a rovněž slabší měny regionu, jako je koruny a zlotý.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 0,9903 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 110,45 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 0,9893 do 1,0077 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,64 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 24,88 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,55 až 24,75 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 24,79 do 25,00 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter