Proč pokles americké inflace vede k oslabení dolaru?

Klíčové body

  • Dolarový index se pohybuje na nejslabších úrovních od listopadu.
  • Svižnější pokles americké inflace posiluje sázky na dřívější pokles sazeb, což vytváří tlak na slabší dolar.
  • Dolarový optimismus opustil i řadu velkých hráčů na finančních trzích. Ti tak opouští dlouhé dolarové pozice.
Zdroj: Depositphotos

Řada velkých hráčů na finančních trzích v současnosti stahuje část svých dolarových pozic pod tíhou očekáváného poklesu amerických úrokových sazeb. Vzhledem k současnému vývoji americké inflace, trhu práce a dalších klíčových makroekonomických indikátorů lze předpokládat dřívější pokles sazeb. Dřívější, než řada institucí ještě před pár měsíci předpokládala. Ochlazení dolarového optimismu velkých fondů, které byly oporou pro kurz dolaru v posledních měsících, bude určovat vývoj kurzu dolaru v následujících týdnech až měsících. Data naznačují, že u některých velkých hedge fondů došlo k opuštění až poloviny dlouhých pozic na dolaru proti dalším světovým měnám, a to včetně některých měn rozvíjejících se zemí. Očekávaný pokles úrokových sazeb v USA bude tlačit na slabší dolar.

K obratu očekávaného vývoje úrokových sazeb Fedu by byla potřeba série nepříznivých dat o americké inflaci. Což se nyní nejeví příliš pravděpodobně. Pokud by mělo dojít ke razantní změně vývoje americké inflace, pak by byl zřejmě potřeba nějaký významný externí šok. Ano, Fed komunikuje přístup k měnové politice ve smyslu vyšších úrokových sazeb po delší dobu. Čímž se snaží už několik měsíců tlumit očekávání v oblasti poklesu úrokových sazeb. Pokud se ale americká spotřebitelská i jádrová inflace vrátí do blízkosti inflačního cíle, pak nelze očekávat, že Fed dlouhodobě ponechá základní úrokovou sazbu v pásmu 5,25 až 5,50 %.

Debata o poklesu úrokových sazeb v USA je v zásadě jen diskusí o tom, kdy. První snížení úrokových sazeb by tak mohlo přijít už v květnu. Případně pak v červnu spolu s představením nové prognózy. Na březnovém zasedání by na snížení sazeb bylo z našeho pohledu příliš brzy, a to i v případě, že USA budou vykazovat nad očekávání lepší výsledky inflace. Přesto nelze tento scénář při pohledu na americké futures, FRA a další ukazatele tuto variantu vyloučit. Trhy v současné době počítají se snížením úrokových sazeb o 100 bazických bodů během roku 2024. Při příznivém vývoji inflace si lze představit pokles razantnější.

Dřívější začátek cyklu poklesu úrokových sazeb v USA ve srovnání například s Evropou by vedl k tlakům na oslabení dolaru. S tím, že čím dříve a čím razantnější pokles sazeb v USA bude na trzích očekáván, tím silnější bude tlak na oslabení dolaru. Jistý obrat v tomto trendu můžou způsobit nad očekávání dobrá data o výkonu americké ekonomiky. Dolarový index, který vyjadřuje sílu dolaru proti hlavním světovým měnám se nyní pohybuje okolo minim za celý listopad.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0983 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,73 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0923 do 1,1046 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,25 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,08 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,17 až 24,38 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,94 do 22,27 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME

Newsletter