Proč se přece jen vrátit k dluhopisovému trhu

Zdroj: Depositphotos

Při pohledu na index S&P500 z posledních pěti dní, tj. od čtvrtka minulého týdne do úterka týdne letošního, se mi vybavuje stará trampská písnička Michala Tučného: „My čekali signál a zatím přišel šum.“ Něco podobného, co jsme zažili zejména v úterý během projevu předsedy Fedu Powella, je možno vidět jenom málokdy.

Během jediné obchodní hodiny se trh vyhoupnul o více než jedno procento nahoru, aby během další hodiny veškeré svá zisky ztratil, a po několika minutách váhání nad propastí se opět vydal směrem nahoru, kde také, o dvě procenta výše od své nejnižší hodnoty, zakončil obchodní den. Vidím v živých barvách portfoliomanažery a obchodníky, kteří si na vysokých úrovních kupují v blahé naději, že je pohyb způsoben nějakou podstatnou informací z úst nejvyššího představitele nejdůležitější centrální banky světa, aby o hodinu později proklínali sebe i zmíněného funkcionáře. V horším případě se na dně rozhodli otevřít spekulaci na pokles a po další hodině nadávali podruhé.

Rituál tiskových konferencí je dlouhodobým fenoménem. O významu tam učiněných prohlášení bychom se mohli dlouho přít. Faktem je, že zejména guvernér Powell je nepřekonatelným mistrem v „neřečení“ ničeho podstatného, ale trh na jeho tiskové konference reaguje mnohem více, než tomu bylo u jeho předchůdců. Dle mého názoru se jedná o paradoxní jev. Umělá inteligence, která se snaží projevy analyzovat v bleskovém čase, hledá jakákoliv vodítka a signály k obchodování. Pokud je však projev úmyslně prost jakýchkoliv signálů, umělá inteligence pouze zesílí šum. Když je navíc doplněna „živou neinteligencí“ rychlokvašených covidových obchodníků a podpořena super likvidními opcemi s jednodenní expirací, nastane šum téměř kosmických rozměrů. Guvernér Powell by proto měl sebrat odvahu a říkat pouze věci, které se dají interpretovat jasným způsobem.

V podobných dobách, kde je hlavní trh emočně přeexponován, je lepší hledat signály na jiných trzích. Poměrně slušně signalizuje dluhopisový trh, který se nijak nemá k výraznějšímu pohybu úrokových sazeb směrem dolů a také americký dolar, který začal opět posilovat nebo minimálně zastavil oslabování. Záleží, z jakého úhlu se na věc podíváme.

Přes tato negativa jsou trhy s riziky dle mého názoru stále naladěny pozitivně, i když jsou informace zamlženy bílým šumem z Fedu.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0731 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,25 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0665 do 1,0803 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,76 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,15 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,72 až 23,83 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,01 do 22,30 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter