Asijské akcie navázaly na pokles amerických. Futures Wall Street v červeném. Ropa a zlato roste. Evropské i americké výnosy obrátily k růstu. Dolar nepřekonal 1,0600 za euro. Koruna kolem 25,30 za euro.

Proces dezinflace běží. Sazby musí být ještě vyšší

Klíčové body

  • Americké úroky dále porostou.
  • Fed letos čeká významný pokles inflace.
  • Koruna zpevnila zpět pod 23,80 za euro.
Zdroj: Depositphotos

Dezinflace začala, zopakoval guvernér Fedu Powell. Jeho včerejší vystoupení v Ekonomickém klubu ve Washingtonu potvrdilo rétoriku z loňského týdne. Fed čeká, že letos inflace významně klesne, nepůjde však o přímočarou záležitost. Sazby je potřeba proto dále zvýšit, přičemž budou-li přicházet nad očekávání lepší data, tj. vyšší inflace a silnější trh práce, úroky mohou být navýšeny až na odhadovaný vrchol 5,1 % uvedený v aktuální prognóze.

Podle Powella je pozitivní, že dezinflace začala, aniž by se jakkoliv negativně podepsala na trhu práce. Existuje tak prostor pro další oslabení cenových tlaků s tím, jak se restriktivní měnová politika dále propíše do ekonomiky, včetně do trhu práce. Šrámy, které na trhu práce zanechala pandemie, se budou hojit delší dobu Tomu odpovídá stav jeho napjatosti, která je výrazně větší, než tomu bylo v době před covidem.

Powell doufá v rychlý pokles inflace. V projevu nezmínil, že by sazby měly zůstat na aktuální výši, naopak by měly jít ještě nahoru. Stalo by se tak především za předpokladu silnějších dat z trhu práce a inflace. Celkově je podle guvernéra potřeba dostat úroky na ještě více restriktivní úrovně. Powellova rétorika se od únorového zasedání výrazně nezměnila, reakce trhů proto bylo mnohem slabší než minulou středu, což je s ohledem na pohyby, které následovaly po pátečních datech z trhu práce dobrá zpráva.

V české ekonomice byly zveřejněny prosincové maloobchodní tržby, které opět klesly, meziměsíčně o 0,7 % a meziročně o 3,6 %. Oslabování je spojeno s růstem inflace a slábnoucí kupní silou obyvatel. Další výrazný pokles zaznamenaly prodeje potravin, a to o 5,1 % za celý loňský rok. Výrazné podražení potravin nutí Čechy šetřit i v tomto obvykle stabilnějším segmentu ekonomiky.

Měnový pár EURCZK se znovu pohnul směrem dolů, což znamená posílení koruny pod hodnoty 23,80 za euro. ČNB drží nad párem stráž a hrozí, že při případném prudkém posílení eura vůči koruně zasáhne. Dnes nás čeká report o lednové domácí nezaměstnanosti. Oproti prosinci je očekáván její pokles z 3,7 % na 4 %. V Polsku pak proběhne rozhodnutí o úrokových sazbách, kdy předpokládáme jejich stabilitu na 6,75 %.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0738 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,34 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0699 do 1,0798 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,76 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,13 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,73 až 23,88 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,05 do 22,42 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter