Proočkovanost zemí a její vliv na sentiment devizových trhů

Klíčové body

  • Dolar v úterý oslabil proti všem svým hlavním měnovým párům. Oslabil i proti koruně.
  • Proočkovanost 4 největších ekonomik EU nepřesáhla 3% hranici.
  • Ekonomická obnova Číny pomohla německému exportu.
Zdroj: Depositphotos

Začátek týdne se nesl ve znamení dolarového výprodeje. Zelené bankovky oslabily proti všem hlavním měnovým párům a například i proti koruně. Jedním z důvodů dolarových ztrát může být opětovné zažehnutí reflačních očekávání navázaných na fiskální stimul v možné výši 1,9 bilionu dolarů. Posilování eura zřejmě zpomalí vlivem pomalého průběhu vakcinace proti viru COVID-19. Ani jedna ze čtyř největších ekonomik eurozóny nedosáhla proočkovanosti vyšší než 2,82 % populace. Proočkovanost na úrovni 18,11 % hlásila Velká Británie. Na to konto posilovala libra, která v kombinaci s vakcinací těží především z pozitivního ekonomického výhledu.

Tlak na slabší dolar způsobuje očekávaný fiskální stimulu ve výši 1,9 bilionu dolarů a s ním spojený nárůst inflačních očekávání. To je umocněno predikcí ohledně Fedu, který bude držet uvolněnou měnovou politiku velmi dlouho, a to alespoň do doby, než dojde k zotavení amerického trhu práce blízko k úrovni před pandemií. Dolar během dne ztratil proti všem svým hlavním měnovým párům s výjimkou kanadského dolaru. Nejvyšší ztráty zaznamenal proti franku, jenu a euru. Posilování eura vůči dolaru a dalším hlavním měnovým párům pravděpodobně zpomalí nepřesvědčivý průběh vakcinace proti viru COVID-19. Následující graf zobrazuje podíl populace, který dostal alespoň jednu dávku vakcíny proti viru COVID-19.

Zdroj: Our World in Data

Nejlepších výsledků dosahuje Izrael, který zajistil očkování pro téměř 41 % své populace. Na druhém místě je Velká Británie, která proočkovala více než 18 % populace. Spojené státy jsou na čtvrtém místě s více než 9 %. V Evropské unii nedosahuje žádná země lepších výsledků než USA či Velká Británie. Naopak, největší ekonomiky Evropské unie – Německo, Francie, Španělsko a Itálie – nedosahují ani 3% proočkovanosti populace (dle grafu jde, mimo Itálii, o data k 7. únoru). Takový průběh posouvá výhled ekonomické obnovy a oslabuje důvěru trhů. To přispívá k zastropování případných eurových zisků.

Důsledkem nízké proočkovanosti může být pokračující omezení ekonomické aktivity skrze prodloužení platnosti opatření. Takový scénář by se na euru podepsal spíše negativně. Dopady by mohl mít okrajově i na ostatní měny, jako například korunu. V jejím případě by však nemělo jít o nikterak výraznou reakci. Trh se totiž v posledních dnech soustředí primárně na vývoj tržních sazeb, které by podle nás na evropská protipandemická opatření v podstatě nereagovaly, minimálně z krátkodobého hlediska. Z dlouhodobého by bylo potřeba výrazného zpřísnění opatření, které by mělo citelný vliv na českou ekonomiku, zejména skrze ekonomickou aktivitu napojenou na zahraničí.

Z hlediska evropské ekonomické aktivity je potřeba vyzdvihnout Čínu. Jak v lednu ukázala data, čínské HDP rostlo ve čtvrtém čtvrtletí 2020 mezikvartálně o 6,5 %. Za celý rok ekonomika rudého draka vzrostla o 2,3 %, což je jednoznačně nejlepší výsledek mezi největšími ekonomikami světa. Jüan vlivem posilující ekonomické kondice zpevnil proti dolaru o 7 %. Ekonomické dopady pomalé vakcinace proti viru COVID-19 v rámci EU alespoň částečně vyvažuje právě hospodářská obnova v Číně, která pomohla především Německu. Potvrzují to prosincová data o německém exportu, který proti listopadu vzrostl o 0,1 %. Pro Německo je Čína největší exportní destinací hned po Spojených státech.

Jak jsme již zmínili, proti dolaru zpevňovala také libra, která dosáhla nejsilnějších hodnot od 30. května roku 2018. Posílení britské měny ovlivnily vedle výše zmíněné situace okolo amerického fiskálního stimulu působící skrze dolarový kanál také pozitivní výsledky vakcinace proti viru COVID-19, která je v Británii z pohledu podílu očkované populace druhá nejlepší na světě.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2127 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 90,40 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2057 do 1,2152 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,74 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,67 až 25,80 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,13 až 21,32 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter