Propad akcií NWR: Co si o dalším vývoji myslí analytici?

S relativně poklidným vývojem pražského akciového indexu PX dnes ostře kontrastuje pohyb směrem dolů akcií těžební skupiny NWR, směrem vzhůru pak akcií realitní skupiny Orco. Dění na Orku jsme popsali v jiném komentáři, zde se věnujme událostem na NWR.

Akcie NWR hned v úvodu obchodování nasadily k poklesu až na 8,40 Kč, tedy o bezmála 9 procent, aktuálně odepisují přes 4 procenta k 9 korunám za akcii. Aktuální kurz je takřka vyrovnán s londýnským obchodováním u 0,27 GBP.

Včerejšek byl posledním dnem, kdy mohli držitelé dluhopisů NWR přistoupit do navržené restrukturalizace dluhopisů, takzvané lock-up agreement, která jim poskytovala nárok na prémii 0,25 % nominální hodnoty dluhopisů výměnou právě za souhlas s firmou navrženou restrukturalizací.

NWR oznámila restrukturalizaci kapitálu, sníží dluh a naředí akciová práva. Akcie se podívaly pod 10 Kč

Plán restrukturalizace tak, jak jej zpřístupnila NWR

Plán restrukturalizace nabízí držitelům emise zajištěných dluhopisů splatnosti 2018 v celkovém objemu 500 milionů eur nejvýše 60 milionů eur v hotovosti a nejvýše 75 centů za euro nominální hodnoty. U emise splatnosti 2021 v celkovém objemu 275 milionů eur platí pak limity 30 milionů eur a pouze 25 centů za jedno euro. „K tomu, aby celá restrukturalizace byla schválena, je třeba souhlas 75 procent celkového objemu a nejméně poloviny zúčastněných držitelů dluhopisů obou emisí, nejméně tří čtvrtin akcionářů přítomných a hlasujících, dále upsání emise nových akcií v objemu 25 milionů eur a souhlas regulátora,“ shrnuje analytik J&T Banky Bohumil Trampota.

Dnes v úvodu dne podle něj srazil obchodní hladinu NWR velký prodejní pokyn, po kterém se akcie NWR zvolna dostávají na vyšší mety, nicméně stále zůstávají ve ztrátě. „ O důvodu můžeme spekulovat. Včera skončil lock-up, který – zjednodušeně řečeno – znamená souhlas s podmínkami restrukturalizace. Výsledky očekávám do konce června. Zatím tak můžeme pouze spekulovat o tom, jaký bude další krok,“ říká pro Roklen24.cz Trampota.

Podle Josefa Němého z Komerční banky stojí za poklesem pokračování sestupného trendu, za kterým jsou již delší dobu známé problémy jako nízké ceny uhlí a vysoký dluh společnosti. „Projevilo se určitě i dorovnávání londýnského kurzu ze včerejšího obchodování,“ dodává. Nejde jen o časový nesoulad konce obchodování v Praze a Londýně, forexový trh včera výrazně rozhýbala negativní makrodata ze Spojených států.

Podle Bohumila Trampoty z J&T je otázkou dalších scénářů, ke kterým zatím neznáme výsledek lock-up agreement, zda bude pokračovat restrukturalizace tak, jak je navržena, nebo dojde k uplatnění jiného alternativního plánu. „Ten může znamenat třeba úpravu současného návrhu restrukturalizace, nebo i insolvenci,“ uvádí analytik pro Roklen24.cz.

Podle Josefa Němého mohla situace kolem dluhopisů vést některé spekulanty k prodejům, ač žádný oficiální výsledek ještě není znám. „Je možné, že postupem času bude nervozita investorů ještě narůstat, protože pro budoucnost firmy je klíčové, aby navržený plán restrukturalizace schválilo dostatečné množství věřitelů,“ uvádí Josef Němý.

„Zvažovaný způsob získání nového kapitálu, který je součástí stávajícího restrukturalizačního plánu, by mohl znamenat navýšení stávajícího množství akcií v emisi, která aktuálně činí 264,7 milionu akcií, až o několikanásobek (v závislosti na podmínkách úpisu, které  v současnosti nejsou známé). Nad akcionáři tak v současnosti visí hrozba významného naředění podílu v kombinaci s nejistotou, jaké insolvenční scénáře budou případně navrženy, pokud restrukturalizační plán nebude schválen ve stávající ani eventuální inovované podobě,“ nabízí jiný motiv Lenka Švejdová, analytička trhů Roklen24.cz.

Newsletter