Propad cen akcií přiměl investory k rekordním nákupům

Na trh se vrací rekordní množství investorů. Dle nejnovějších dat Bank of America Merrill Lynch se klienti v týdnu od 24. do 28. srpna hromadně vrhli do nových nákupů a čistá hodnota akcií se během pěti dnů zastavila na 5,6 miliardách dolarů (viz graf). Toto číslo je z hlediska všech klientů, ať už jde o hedgeové fondy, institucionální či privátní investory a korporace, rekordní, minimálně od roku 2008.

Hlavním tahounem přílivu financí na trh byly především odkupy akcií, jejichž tempo bylo dle dat banky nejrychlejší za posledních 18 měsíců. Jednalo se pak obzvláště o akcie společností s velkou tržní kapitalizací, tzv. large cap.

Změna sentimentu investorů přišla poměrně náhle. Před necelými 14 dny totiž Bank of America naopak reportovala nejrychlejší odliv klientů od roku 2007. Celkově z trhu, především pod vahou nejistého vývoje v Číně, tehdy odešlo 29,5 miliard dolarů. Nervozitu na trzích tehdy dokazoval i index strachu VIX, který se vyšplhal na úrovně, jež nebyly dosaženy do krizového roku 2008.

Otázkou však zůstává, zda nejde pouze o přechodný stav. Mnozí analytici věří, že jde jen o dočasnou záležitost. Fundamenty, které mají potenciál trhy rozhoupat, jako je například dění v Číně či tolik očekávané navýšení amerických sazeb, mohou totiž odstartovat ještě mnohem větší výprodej. než jakého jsme byli svědky v uplynulých týdnech.

Newsletter