Propad trhů o 20 %? Tři varovné kontrolky již blikají

Za posledních 45 let vstoupil akciový trh do medvědího trhu, definovaného 20% korekcí, několikrát a tento jev vždy spojovala trojice současně se objevivších varovných signálů. Po výprodeji na zámořských indexech v minulém týdnu se zdá, jako by opět došlo ke splnění všech podmínek pro další pád.

Zmíněnou problematikou se své studii zabývá Hayes Martin, prezident společnosti Market Extremes, který upozorňuje na to, že od roku 1970 se podařilo splnit všechny tři podmínky celkem šestkrát s tím, že následný nejmenší propad indexu S&P činil 22 % a ten největší dosáhl 38 %. Dle Martina činí v průměru doba od odhalení zmíněných signálů do začátku poklesu jeden měsíc.

Býci v převaze a nadměrně vysoké valuace

Prvními dvěma signály jsou dlouhodobě trvající jednoznačná nadvláda býků a současně překoupenost celého trhu. Tak například, v průběhu prosince minulého roku dosáhl podíl investičních poradců zastávajících „býčí názor“, tedy těch s důvěrou v další růstu trhu, 60% úrovně, která je dle určitých ukazatelů považována za „nebezpečně“ vysokou. Poslední data z minulého týdne hovoří o 56 % pozitivně naladěných stratézích.

Rovněž poměr cen akcií k jejich vykázaným ziskům P/E dosáhl pro index Russell 2000 své nejvyšší úrovně od roku 1984, kdy byl vytvořen. Dostal se tak ještě výše oproti předkrizovému roku 2007 či úrovni před prasknutím tzv. dot-com bubliny v roce 2000.

Extrémní nesoulad mezi sektory

Třetí ze zmíněné trojice medvědích signálů se objevil až nyní a na jeho základě začal Martin koncem července doporučovat svým klientům prodávat akcie a přesouvat se do hotovosti. Jedná se o situaci, kdy se určité procento akcií obchoduje nad svým čtyřtýdenním klouzavým průměrem. Toto procento na začátku července dosahovalo 82 %, aby následně v době, kdy index S&P dosáhl svého maxima, činilo pouze 50 %. Martin to označil za jeden z největších obratů v tak krátkém čase.

Jde o signál varující před rozdílnou výkonností mezi jednotlivými sektory. Například v době, kdy index S&P 500, složený z největších a nejvýznamnějších společností, dosáhl svého letošního maxima a byl za měsíc o 1,4 % silnější, dosahovala výkonnost indexu Russell 2000 -3,1 %. Ten je naopak složen ze společností tzv. small-caps, tedy s nízkou tržní kapitalizací.

Martin tipuje, že by aktuální propad mohl dosáhnout “pouhých” 13 – 20 %, což je výrazně méně oproti předchozím propadům. Důvod Martin spatřuje především v aktivitě Fedu, který je dle něj připraven v případě výraznější tržní turbulence ihned zasáhnout a trhy podpořit.

Výzkum provedený Martinem zanalyzoval i David Aronson, profesor financí na newyorské Baruch College. Martinovi pouze vytýká omezenost vybraného vzorku akcií, přesto ale jeho prognózu bere velice vážně.

Co se jednotlivých sektorů týče, Martin očekává, že se největší propad bude týkat společností s nejnižší tržní kapitalizací, tedy právě těch ze zmíněného indexu Russell 2000, kde je možný i více jak 30% pokles.

Dále by měly nejvíce padat tituly s nejvyšším ukazatelem „beta“, který vyjadřuje závislost chování kursu příslušné akcie na tržních průměrech, kterými jsou obvykle akciové indexy. Martin zmiňuje především technologie a sektor polovodičů, jež označuje jako oblasti s nejvyšším zmíněným poměrem.

Naopak na opačném pólu spatřuje akcie se stabilní dividendovou politikou, které by si měly v případě výraznějšího pádu vést nejlépe. Z ETF zaměřujících se na dividendové akcie lze zmínit například iShares Select Dividend DVY. Průměrný dividendový výnos činí v tomto fondu 3 %. 

Faber: Trhy v srpnu klesnou až o 30 %

Předzvěst pádu trhů? Bobtnající diskuse na téma BUBLINA

Kontrariáni předpovídají 25% nárůst S&P 500

Newsletter