Propad trhů přináší atraktivní příležitosti na poli rizikových měn

Klíčové body

  • Novozélandský dolar oslabuje kvůli lockdownu a s ním spojenému rozhodnutí o ponechání hlavní úrokové sazby na 0,25 %.
  • Polský zlotý a koruna zůstávají na slabších úrovních kvůli zvýšené rizikové averzi, jejich dlouhodobě pozitivní výhled se ale nemění.
  • Všechny výše zmíněné měny by se po uklidnění situace na trzích měly vrátit na ziskovou kolej.
Zdroj: Depositphotos

Během čtvrtečního obchodování gradovala vlna rizikové averze, která způsobila výprodeje napříč finančními trhy. Středeční Fed Minutes sice nepřinesly žádný zásadní impuls pro tyto cenové propady, investoři však kvůli kombinaci více rizik volili cestu bezpečí. Horší tržní náladě nahrává i dění v Afghánistánu a šířící se varianta delta a s ní spojené zavádění restriktivních opatření. Na devizovém trhu tak můžeme vinou aktuální korekce najít hned několik měn, které mají nadále velmi optimistický výhled, ale momentálně jim škodí právě nahlodaná tržní nálada.

Prvním adeptem pro nákup z dlouhodobějšího hlediska je novozélandský dolar. Ten podporuje jestřábí centrální banka, která byla původně připravena v úterý zvyšovat úrokové sazby. K tomuto plně zaceněnému kroku nakonec nedošlo, když tamní vláda zavedla striktní lockdown kvůli prvnímu pozitivnímu případu s variantou delta. Měnová autorita se tak rozhodla pro jistotu ponechat hlavní úrokovou sazbu beze změny na úrovni 0,25 %. Novozélandský dolar tento krok neocenil a na páru s dolarem odepsal téměř 3 % jen v tomto týdnu.

Novozélandská centrální banka však zároveň revidovala svůj úrokový výhled a pro prosinec letošního roku očekává úroveň hlavní úrokové sazby na 0,59 % místo předchozích 0,25 %. Pro konec roku 2022 pak změnila výhled z 0,67 % na 1,62 %. Novozélandský dolar by měl později profitovat i z uklidnění dočasně zhoršené tržní nálady. Je třeba podotknout, že tamní lockdown je zaveden na dobu tří dnů, nikoliv na tři měsíce, jako tomu bylo u nás. Razantní, ale krátký lockdown se dle novozélandské premiérky osvědčil dříve, tudíž by jeho aktuální zavedení nemělo být překvapením a jeho délka by neměla ekonomice výrazněji uškodit. To vše tedy znamená, že se “kiwi“ obchoduje se zajímavou slevou a jeho pozitivní výhled se přitom nijak zásadně nemění. Pro blížící se zisky hovoří i indikátory technické analýzy, které na hodinovém grafu přinášejí silné divergence v rámci RSI a MACD.

Druhou atraktivní měnou pro nákup na delším časovém horizontu je polský zlotý. O jeho zajímavých úrovních pro otevření krátké pozice na páru s eurem jsme psali už před měsícem zde. Jeho výhled se za tu dobu nijak výrazně nezměnil, zlotý na slabších úrovních nadále drží hlavně horší tržní nálada. Tento týden jsme u našich sousedů mohli sledovat statistiku ohledně průmyslové výroby. Ta s růstem o 9,8 % v meziročním vyjádření mírně zaostala za tržním konsenzem, který se nacházel na 10,5 %. Index cen výrobců naopak překvapil pozitivně.

V neposlední řadě musíme zmínit i korunu, které se stejně jako u výše zmíněných případů nedaří posílit pod tlakem vyšší rizikové averze spojené s šířící se variantou delta, geopolitickým děním v Afghánistánu a posilujícím dolarem i z důvodu očekávání ohlášení taperingu. To bude hlavním tématem příštího týdne, kdy nás čeká ekonomické symposium v Jackson Hole. Koruně hraje do karet především jestřábí ČNB, která s nejvyšší pravděpodobností zvýší úrokové sazby na každém dalším měnověpolitickém zasedání letošního roku a v úrokové normalizaci bude pokračovat i v roce 2022.

Domácí měna se obchoduje okolo 25,50 EURCZK a posílit se jí nechtělo ani po komentáři guvernéra Rusnoka. Ten ve středu řekl, že aktuální data o spotřebitelské a výrobní inflaci výhled sazeb nemění. Dle jeho slov je v řadách bankovní rady na stole debata ohledně razance zvyšování sazeb. Na zářijovém zasedání bychom se tak možná mohli dočkat dokonce dvojitého zvýšení, tedy o 50 bazických bodů. V červnu a srpnu byla hlavní úroková sazba zvýšena o standardních 25 bodů. S odezněním aktuálních rizik a období nízké prázdninové likvidity by tak koruna v závěru roku mohla zamířit směrem k 25,00 EURCZK.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1681 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 93,56 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1657 do 1,1734 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,52 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,85 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,43 až 25,54 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,71 až 21,88 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter