Propad trhů v Evropě zbrzdila americká makrodata

Evropské akcie ve čtvrtek poklesly až o 2 %, poté však německý DAX narazil na úroveň podpory a spustila se vlna nákupních příkazů, ke které dala impuls dnešní příznivá makrodata z americké ekonomiky v podobě zářijové průmyslové výroby a růstu využití kapacit.

Stoxx Europe 600 sice pokračuje ve zběsilém výprodeji, nicméně v závěru obchodní seance trhy ztráty VÝRAZNĚ mazaly. Revize spotřebitelských cen byla o setinku procenta lepší u jádrových na 0,8 % proti odhadu 0,7 %. Náznaky z možné deflace ECB je stále namístě, cíl inflace jsou 2 % a makroekonomická data v posledních dnech naznačila spíše oslabení než růst. Určité náznaky stále přetrvávají v možném zpomalení globálního růstu a to nejen v Evropě ale i ostatních částech světa, řekl předseda Evropské komise José Manuel Barroso dnes ve čtvrtek.

Index Stoxx Europe 600 poklesl o 0,56 %, německý DAX vzrostl o 0,15 %, ze západoevropských indexů francouzský CAC 40 oslabil o 0,54 %, španělský Madrid SE o 2,18 %, italský FTSE MIB -1,53 % a britský FTSE 100 -1,72 %.

Největší pokles byl však vidět na pražské burze -2,42 %, ve středoevropském regionu se nedařilo ani rakouskému ATX -0,28 %, naopak polský WIG +0,04 % zakončil na kladné nule.

Vedení AbbVie doporučilo svým akcionářům, aby hlasovali proti převzetí britské firmy Shire Plc. Akcie bezprostředně na to reagovaly až 7% poklesem.

Nestlé SA pokleslo o 3,5 %, když potravinářský gigant řekl, že je ve „vysoké pohotovosti“ ohledně vypuknutí eboly v západní Africe, kde jsou některé strategické zdroje kakaa.

Newsletter