Prudký růst české ekonomiky: 4,3 % ve třetím čtvrtletí

Tuzemská ekonomika rostla ve třetím čtvrtletí roku meziročně o silných 4,3 procenta, mezikvartálně vůči druhé čtvrtině roku o půl procenta. Čísla dnes zveřejnil Český statistický úřad jako první odhad. Konsensuálním odhadem ekonomů a analytiků byl růst o 4,2 %. Ve 2. čtvrtletí česká ekonomika stoupla o 4,6 procenta, proti prvnímu čtvrtletí o 1,1 procenta.​

Růst HDP byl dle ČSÚ tažen zejména zpracovatelským průmyslem, s významným přispěním stavebnictví a obchodu. Na výdajové straně pak působily ve prospěch růstu HDP rostoucí investiční aktivita, zahraniční poptávka i spotřeba domácností.

Pokračující hospodářský růst se dle statistiků pozitivně projevil i na trhu práce. Zaměstnanost v pojetí národních účtů ve 3. čtvrtletí vzrostla meziročně o 1,1 % a mezičtvrtletně se nezměnila.

„Po dnešku je jasné, že česká ekonomika pokračovala ve svižném růstu i ve třetím čtvrtletí. Revize oběma směry jsou pochopitelně možné, a dokonce pravděpodobné, avšak nikoli takové, aby to pokazilo její velice dobrý obrázek. Další příznivou zprávou je, že růst je i nadále rozložen mezi své klíčové složky, tedy investice, zahraniční obchod i spotřebu domácností. Tahounem hospodářské expanze je průmysl a možná trochu překvapivě i stavebnictví, které se z krize vzpamatovávalo ze všech segmentů české ekonomiky nejpomaleji,“ komentuje odhad ČSÚ hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

Nutno však podle něj jedním dechem dodat, že v případě stavebnictví za růst zodpovídá především infrastrukturní stavitelství, financované začaté z dočerpávaných eurofondů. „Teprve příští rok ukáže, zda stavebnictví dokáže stát na vlastních nohou právě i bez podpůrné berličky – spíše tedy pořádné berle – v podobě eurofondů. Pozemní stavitelství totiž zatím kdovíjak zářně výsledky nevykazuje. To však může být dáno tím, že jsou kapacity přesměrovány z důvodu zmíněného dočerpávání do stavitelství infrastrukturního. Za celý letošní rok vykáže česká ekonomika růst 4,3 procenta a bude patřit k nejrychleji rostoucím hospodářstvím v Evropské unii, s jednou z nejnižších měr nezaměstnanosti k tomu,“ odhaduje Kovanda.

OECD v listopadu přehodnotila odhad letošního růstu české ekonomiky na 4,3 procenta za celý rok 2015 z pouze 3,1 % odhadovaných v červnu. Také podle Evropské komise česká ekonomika letos zrychlí na 4,3 procenta. Podle odhadu ministerstva financí česká ekonomika letos vzroste o 4,5 %, nová prognóza ČNB zakotvuje dokonce odhad růstu hospodářství o 4,7 procenta po 3,8 procenta  v předchozí prognóze.

Ekonomika poroste rychleji, ČNB ale hodlá intervenovat déle

OECD výrazně zlepšila odhad letošního růstu české ekonomiky

Nový odhad MF: Česká ekonomika letos vzroste o 4,5 %

Česká koruna po datech o vývoji české ekonomiky ve třetím čtvrtletí opět atakuje hranici kurzového závazku ČNB na koruně u 27,00 k euru. V pátek minulého týdne ČNB opět vstoupila svými intervencemi na trh a zasáhla v rozsahu miliard korun, potvrdil v rozhovoru pro Roklen24 ekonom Jakub Seidler.

Ekonom Seidler: ČNB v pátek intervenovala v miliardách korun

Newsletter