Bank of Japan ponechala sazby beze změny, kurz jenu oslabil nad 156,00 USDJPY. Dolar odevzdal včerejší zisky pod nad očekávání vyšší inflaci a obchoduje se zpět nad 1,0700 za euro. Koruna dnes zpevnila pod 25,10 za euro.

Průmysl zpomaluje v České republice, eurozóně i v USA

Klíčové body

  • Český průmysl v říjnu dle Markit PMI zpomalil o 2,9 bodu na 55,1 bodu. Problémy jsou nyní i u objemu nových zakázek.
  • Průmysl v USA zaregistroval nejpomalejší růst za patnáct měsíců. Díky silné poptávce je v USA situace odlišná od eurozóny, kde průmysl zpomalil.
  • V ČR neočekáváme významný vliv zpomalení průmyslu na rozhodování rady ČNB. Ve čtvrtek se zřejmě dočkáme dalšího zvýšení sazeb o 75 bodů.
Zdroj: Depositphotos

Český zpracovatelský průmysl v říjnu dle měření PMI Markit indexu znovu zpomalil. Poslední čtvrtletí letošního roku tak tuzemský průmysl zahájil výsledkem 55,1 bodu, což je pokles o 2,9 bodu oproti září. Předběžné odhady PMI indexu ukazují také na zpomalení průmyslu v USA i v eurozóně. Mezi zásadní problémy, které lze pozorovat v zásadě po celém světě, stále patří nedostatky zásobování, pokles tempa růstu nových zakázek, vysoké ceny energií a další silné proinflační tlaky. V kontextu České republiky neočekáváme významný vliv zpomalení průmyslu na rozhodování rady ČNB v otázce utahování měnové politiky, kterého se téměř jistě dočkáme na jejím dalším zasedání ve čtvrtek. 

Na poklesu výkonu českého průmyslu, který vykazoval v průběhu roku slušné hodnoty, se podepsal jak pokles objemu výroby, ale i pokles objemu nových zakázek. To ukazuje na širší problém, který vzniká i vinou dlouhotrvajících nedostatků výrobních vstupů na světových trzích. Zhoršení nálady spotřebitelů a zrychlování tempa šíření viru COVID-19 má přirozeně vliv i na stranu nabídky – tedy i pokles nových zakázek. Výkonnost českého průmyslu dle měření Markit PMI dosáhla nejhorších hodnot od listopadu loňského roku.

Samotná zpracovatelská výroba v České republice klesla poprvé od června roku 2020. Problémy trápí do významné míry i automobilový průmysl, který je v kontextu české ekonomiky klíčový. Průmyslové závody v České republice v některých případech sahají k pozastavení výroby, a to především kvůli nedostatku výrobních vstupů. V případě, že dojde k zrychlení šíření nákazy virem COVID-19, lze očekávat vyšší riziko omezení výrobních kapacit např. v podobě lokálních uzavírek pracovišť.

Problémy vykazuje také průmysl ve Spojených státech. Tamní průmysl sice vykázal růstové tendence, ty ale byly nejpomalejší za posledních patnáct měsíců. Na rozdíl od českého průmyslu byl však v USA pozorován relativně silný nárůst nových objednávek. Poptávka v USA je stále velmi silná. Nedostatky výrobních vstupů v konečném měření převážily posilující faktory. Průmysl USA v říjnu tak dle měření Markit PMI zpomalil na 58,4 bodu oproti zářijovým 60,7 bodu. Nedostatky výrobních vstupů v konečném měření převážily posilující faktory.

Eurozóna v předběžného měření Markit PMI také zpomalila a klesla na své minimum za půl roku, když v říjnu dosáhla hodnoty 54,3 bodů, což je o 1,9 bodu nižší hodnota než v září. Revize tohoto čísla bude zveřejněna dnes. V rámci eurozóny je silně reflektováno riziko zrychlujícího se šíření viru COVID-19, které se na podzim začíná opět projevovat. V řadě zemích eurozóny došlo ke snížení obezřetnosti v podobě např. uvolnění pravidel a otevření turismu. Vliv na náladu v eurozóně má jistě také pomalejší než očekávané tempo vakcinace populace, kdy roste pravděpodobnost dalších, alespoň částečných, lockdownů.

Problém v podobě globálního růstu tempa nákazy koronavirem by velmi pravděpodobně zkomplikoval situaci na nabídkové straně a zhoršil tak už v současnosti špatnou situaci na poli výrobních vstupů. To by se jistě projevilo jako silný proinflační tlak, který stále významná část zástupců Fedu a ECB považuje za přechodný. Tento argument je přitom jeden z hlavních při diskusi ohledně utažení měnové politiky. V USA a v EU by na centrální bankéře mohlo dodatečný tlak na odklad utažení měnové politiky vyvolat zpomalení ekonomiky, ekonomické aktivity a zpomalení obnovy na trhu práce. To by hovořilo ve prospěch silnější koruny, která ale bude zároveň pod tlakem rostoucích globálních rizik, což by tlačilo na její oslabení.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1605 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 93,83 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1544 do 1,1626 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,58 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,04 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,52 až 25,71 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,98 až 22,24 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter