Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Průmyslníci si dali oraz. Méně pracovních dnů, méně produkce

AKTUALIZOVÁNO – Tuzemská průmyslová produkce v dubnu po očištění o vliv počtu pracovních dnů reálně meziročně vzrostla o 5,9 procenta. Bez očištění byla nižší o 2,5 procenta, když trh čekal pokles jen o procento. Oznámil to dnes Český statistický úřad, který zároveň revidoval březnový růst průmyslu bez očištění z 10,9 na 10,1 procenta.

„Od začátku roku se jednoznačným tahounem českého průmyslu stala výroba motorových vozidel, jejíž příspěvek k celkovému růstu byl vždy nejvyšší. Za první čtyři měsíce letošního roku bylo v ČR vyrobeno již přes 498 tisíc osobních vozidel, tedy meziročně za stejné období šest procent více. To značí, že by v letošním roce mohl být loňský velmi příznivý výsledek automobilového segmentu dále překonán,“ uvedl ekonom skupiny Roklen Jaromír Gec. Dodal, že výrazný vliv automobilového průmyslu na celkový výsledek průmyslové výroby se koneckonců projevil i v dubnových číslech, když k poklesu o 2,5 procenta přispěl hned jedním procentním bodem.

„Přestože v dubnu česká výroba zaznamenala pokles průmyslových zakázek i tržeb ze zahraničí, naše prognóza v nadcházejících měsících stále poukazuje na robustní růst, který by měl být podpořen nejen domácí, ale právě i zahraniční poptávkou. Pozitivní zprávu do budoucna vysílají nejen předstihové ukazatele, které se stále udržují na vysokých úrovních, ale i dobrá ekonomická kondice na okolních trzích, především v klíčovém Německu, kam směřuje přibližně třetina českého exportu,“ dodal Gec.

Po vyloučení sezónních vlivů byla průmyslová produkce meziměsíčně vyšší o 0,6 procenta. Hodnota nových zakázek se meziročně snížila o 3,2 procenta.

Duben 2017 měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o tři pracovní dny méně. K meziročnímu poklesu průmyslové produkce nejvíce přispěla odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek -1,0 procentního bodu, pokles o 4,8 %), opravy a instalace strojů a zařízení a výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků.

Ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda uvedl, že v uplynulých 12 měsících byl očištěný údaj lepší pouze dvakrát. To svědčí o tom, že průmyslu se nadále daří. Pomáhá mu rostoucí poptávka ze zemí eurozóny, zejména z Německa. Také inflační tlaky cen průmyslových vstupů mírně polevily, ačkoli průmyslníkům stále přidělává vrásky například zdražující ocel. Náklady se jim však již daří přenášet na zákazníky. Jistým varováním je meziroční propad nových zakázek, jak těch ze zahraničí, tak těch z tuzemska. Je nejhlubší od loňského července. Jedná se ale podle všeho jen o přechodný jev, daný právě odlišným počtem pracovní dní loni a letos v dubnu.

Průmyslová produkce vzrostla v odvětvích výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (příspěvek +1,1p.b. , růst o 9,6 %), výroba chemických látek a chemických přípravků a výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů.

Newsletter