Evrpské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě nad 1,0660 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna navýšila zisky k 25,25 za euro.

Průmyslu se daří a americký trh práce tlačí na silný dolar

Klíčové body

  • Dolarový index dosáhl během čtvrtka na tříměsíční maximum, když dolar posílil proti většině světovým měnám.
  • Dobrá kondice amerického průmyslu a vysoká očekávání ohledně dat z trhu práce tlačí na silný dolar.
  • Průmyslu v eurozóně a v České republice se mimořádně daří. Problémy s dodávkami zůstávají hlavním rizikem.

Dolarový index dosáhl během čtvrtka na tříměsíční maximum. Trhy vyhlíží výsledky non-farm payrolls, které budou k dispozici během pátku. Data ohledně zaměstnanosti v USA mimo sektor zemědělství nám napoví, jakým směrem půjde politika Fedu. V případě, že data z trhu práce vyzní pozitivně, pak se Fed přiblíží k naplnění stanovených cílů v oblasti zaměstnanosti, což povede k zintenzivnění debat ohledně snížení v současnosti nastaveného tempa monetární expanze. Právě cíl plné zaměstnanosti v současné době svazuje Fedu ruce v otázkách taperingu a případném zvyšování úrokových sazeb. Dolar ke konci druhého kvartálu letošního roku posiloval proti většině světových měn, čemuž vedle vysokých očekávání z trhu práce přispěly pozitivní komentáře zástupců Fedu a citelné utlumení ochoty riskovat na akciových trzích.

Pro posilování dolaru hovoří také nová data Markit PMI indexu, který ukazuje na jedno z největších zlepšení kondice amerického průmyslu. Výsledky PMI indexu v USA 62,1 jsou tak pozitivní zprávou, i když byla původně očekávána hodnota o 0,5 bodu vyšší.  Americkému průmyslu v červnu pomohlo pokračující rozvolňování opatření na klíčových trzích, což vedlo k významnému nárůstu nových objednávek a objemu výroby. Pro USA, podobně jako pro všechny velké světové ekonomiky, platí, že rizika pro výkon průmyslu tkví především v nedostatku výrobních vstupů a zpoždění objednávek způsobené přetížením lodní dopravy. Meziměsíční růst ceny výrobních vstupů v USA byl za dobu měření PMI nejvyšší a vytváří tak dodatečný tlak na růst inflace v USA, který je ale v současné době stále vnímaný jako přechodný. Na změnu kurzu měnové politiky Fedu tak nestačí.

Kurz dolaru proti libře se během čtvrtka pohyboval okolo 11týdenního minima. Libra by mohla během dneška dále oslabit, protože rostou obavy z inflace a na obzoru není žádné důležité zveřejnění dat ve Velké Británii, které by mohlo trhy uklidnit. Ve prospěch libry by mohlo, alespoň v omezeném rozsahu, prospět ukončení některých dotačních programů na trhu práce spojených s pandemií viru COVID-19. Pokud tyto programy nebudou pokračovat a nebudou nahrazeny jinými, pak si státní pokladna na ostrovech uleví. Potenciální zlepšení zdraví veřejných financí by měly trhy vnímat jako pozitivní signál stejně jako očekáváné rozvolnění protipandemických opatření. I tak předpokládáme slabší libru v následujících dnech, kdy efekt obavy z rostoucí inflace převáží jiné pozitivní zprávy.

Červnové průmyslové PMI dopadlo dobře také pro eurozónu, kdy hodnota indexu dosáhla 63,4 bodů, což bylo 0,3 bodů více než očekáváno. Kondice průmyslu měřena PMI tak po čtvrté v řadě překonala rekord meziměsíčního růstu. Jako problematické se pro evropský průmysl jeví, stejně jako v USA, zpoždění dodávek napříč celým dodavatelským řetězcem. Průmyslu se proto nepodařilo proti dubnu navýšit prodeje své prodeje a nabízejí se tak otázky, jak dlouho dokáže evropský průmysl zlepšovat svou kondici. Vzhledem ke globálnímu charakteru tohoto problému neočekáváme, že by tato skutečnost měla mít zásadní vliv na kurz eura. Měření PMI pro Českou republiku zaregistrovalo významný meziměsíční nárůst, kdy červnová hodnota dosáhla na 62,7 bodu oproti květnovým 61,8 bodům. Objem nových zakázek v českém průmyslu vzrostl nejrychleji od prosince roku 2017, a to i přes skokový růst jejich cen. Pro silnou korunu je dobrá kondice českého průmyslu pozitivní zprávou.

Výhled pro dnešní den

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,184 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,605 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1844 do 1,1925 EURUSD.*

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,526 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,46 až 25,55 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,36 až 21,56 USDCZK.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter