Průzkum: Bullish sentiment investorů poklesl

Americké akcie dnes mírně poklesly, index S&P 500 ztratil 0,15 % a pohybuje se u hodnoty 1997 bodů. Od začátku roku však již přidal 8 procent a v srpnu překonal historické maximum 2000 bodů. Signály přicházející výrazné korekce či splasknutí bubliny (ano, i o bublině se na trzích hovoří) však nepřicházejí. Sentiment investorů je i nadále pozitivní, hlásí Americká asociace individuálních investorů (AAII).

AAII, která zveřejňuje průzkum sentimentu investorů každý týden, oznámila pokles podílu pozitivně naladěných investorů, tzv. „bullish“ investorů, na 44,67 %, což je o 7,2 % méně než o týden před tím. Podíl investorů, kteří jsou naopak „bearish“ je 23,96 %, je to o 4,7 % více než předcházející týden. O 2,5 % na celkových 31,4 % se zvýšil podíl neutrálně naladěných investorů.

Dlouhodobý průměr sentimentu investorů AAII je ale 38,8 % „bullish“, 30,5 % „neutral“ a 30,6 % „bearish“. Pozitivní sentiment investorů je tedy i přes poslední pokles relativně velmi vysoko. A jelikož nárůst „bearish“ investorů byl menší než pokles „bullish“ investorů, je jasné, že mnoho dosud pozitivně naladěných investorů je nyní spíše neutrálních než negativně naladěných.

AAII průzkum sentimentu individuálních investorů je založen na jednoduché otázce, zda investor očekává v dalších 6 měsících spíše růst nebo pokles akciového trhu. Průzkum je považován za kontrariánský indikátor, tedy, že extrémní hodnoty optimismu nebo pesimismu mohou signalizovat změnu trendu na trzích. „Bullish“ sentiment není považován za extrémní, pokud jeho hodnota nedosáhne 60 % (rekordní maximum optimismu bylo dosaženo 6. ledna 2000 hodnotu 75,0 %) nebo nespadne pod 18 % (minimum je 12,0 % z 16. listopadu 1990).

Newsletter