Průzkum: Důvěra Čechů v evropské instituce je na minimu

Důvěra Čechů v evropské instituce se propadla na historická minima. Evropské unii aktuálně věří 29 procent lidí a Evropskému parlamentu jen zhruba čtvrtina. Vyplývá to z únorového průzkumu agentury STEM.

Míra důvěryhodnosti EU podle STEM dlouhodobě kolísala mezi 50 a 60 procenty, zatím posledním vrcholem byla doba počátku českého evropského předsednictví v roce 2009. Od tohoto roku se ale důvěryhodnost EU mezi českými občany oslabovala. Výjimkou bylo pouze krátkodobé zvýšení podílu důvěřujících v roce 2013.

CVVM: Češi oproti loňsku vnímají ekonomickou situaci pozitivněji

Mezi lidmi různého vzdělání a věku nejsou podle STEM v míře důvěry v EU významné rozdíly. Podle politických preferencí mají nejčastěji důvěru v Evropskou unii příznivci TOP 09. Nadprůměrná je dále důvěra v EU mezi sympatizanty hnutí ANO a KDU-ČSL. Mezi stoupenci ODS se od loňského roku nejvýrazněji snížila míra důvěry v unii. V ostatních politických táborech je snížení důvěryhodnosti EU méně výrazné.

Vývoj důvěry v Evropský parlament má podobný průběh jako důvěra v EU. I v případě parlamentu došlo po vzestupu na počátku roku 2009 k následnému postupnému poklesu na hodnotu 30 procent roce 2012.

Mírně nadpoloviční většina občanů České republiky má důvěru v OSN. NATO důvěřuje podobný podíl dotázaných. Ovšem zatímco důvěra v NATO je poměrně stabilní, v případě OSN zjistil STEM snížení důvěryhodnosti, od roku 2015 o osm procent.

Průzkum byl proveden ve dnech 9. až 16. února, zúčastnilo se 1014 respondentů starších 18 let.

Newsletter