Průzkum: Sociální demokraté těsně poráží ANO

Pokud by se nyní konaly volby do Poslanecké sněmovny, vyhráli by těsně sociální demokraté se ziskem 20 procent hlasů. Druhé ANO by získalo 19,9 procenta hlasů a třetí komunisté 14,9 procenta. Vyplývá to z modelu ppm factum. Další průzkumy veřejného mínění, které byly nedávno zveřejněny, ukázaly, že ANO má před ČSSD poměrně výrazný náskok.

Do Sněmovny by se podle ppm factum dostaly ještě tři strany. TOP 09 by aktuálně získala 10,1 procenta, KDU-ČSL 8,2 procenta a ODS sedm procent.

Průzkum: Volby by vyhrálo ANO, posiluje TOP 09

Po zohlednění d´Hondtovy metody přepočtu hlasů na mandáty ve volebních krajích by ČSSD získala 54 mandátů, ANO 52 mandátů, KSČM 40 mandátů, TOP 09 22 mandátů, KDU-ČSL 18 mandátů a ODS 14 mandátů.

TOP 09 a KDU-ČSL od posledního zveřejněného průzkumu ppm factum research ze září loňského roku lehce posílily, pozice ODS se nezměnila, ANO a KSČM mírně ztratily. Na výsledek ANO mohla mít vliv kauza Čapí hnízdo, která kulminovala právě v době dotazování. 

 

Další v pořadí, těsně pod pětiprocentní hranicí, jsou Svoboda a Přímá Demokracie (4,9 procenta) a Česká pirátská strana se ziskem 4,8 procenta. Výrazněji pod prahem vstupu do sněmovny jsou výsledky Úsvitu – Národní koalice (3,1 procenta), Strany zelených (2,4 procenta), DSSS (1,7 procenta) a Strany svobodných občanů (1,3 procenta). Zisky ostatních stran nepřesahují jedno procento. 

Voleb by se v březnu zúčastnilo 53 procent oprávněných voličů. Ochota jít volit se tak od minulého roku, kdy se pohybovala těsně pod 50 procenty, zvýšila.

Průzkum CVVM: Náskok ANO před ČSSD se v březnu zvětšil

Newsletter