První čtvrtletí na Wall Street: Silný dolar a těsná ztráta Dow Jones

Americké akciové indexy dnes, v poslední obchodní seanci prvního čtvrtletí, odevzdaly značnou část včerejších zisků. Nasdaq ztratil dnes 0,94 %, v měřítku celého kvartálu je nicméně vítězem se ziskem 3,5 %. S&P 500 přes dnešní ztrátu 0,88 % uhájil ziskovou kvartální bilanci o zhruba 0,5 % a Dow Jones, do něhož se od tohoto měsíce řadí akcie Applu, s dnešní ztrátou 1,11 % sestoupil od začátku roku do červených -0,2 %. Nicméně, indexy S&P a Nasdaq prodloužily růstovou sérii na devět čtvrtletí.

Z vyjádření řady analytiků či ekonomických expertů je znát nervozita ze slabších ekonomických dat uplynulých týdnů, k čemuž se přidává očekávání nadcházející výsledkové sezóny za první kvartál 2015. Odstartuje ji tradičně Alcoa, která své hospodářské výsledky představí ve středu 8. dubna po závěru trhu. Podle analytiků FactSet čeká americký firemní sektor první meziroční pokles čtvrtletních zisků za posledních 6 let, především vlivem silného dolaru a propadu cen ropy.

Ropa dnes byla pod tlakem vyjednávání Íránu s dalšími mocnostmi o možné úlevě sankcí. Případné uvolnění íránské ropy na trh by vychýlilo váhy na ropném trhu ještě více ve směru převisu nabídky nad poptávkou. V důsledku tohoto očekávání dnes surová ropa zlevnila o více než 2 %. V souladu se slábnutím akcií i ropy dnes sílila americká měna – dolar, který je od začátku roku vůči euru o 11 % silnější, dnes obchodoval poblíž 1,075 s denní nejsilnější hodnotou 1,0713.

Z ekonomiky dnes přišla informace o růstu důvěry spotřebitelů na druhou nejvyšší úroveň od srpna 2007. Index sentimentu sestavovaný soukromou organizací Conference Board vzrostl na 101,3 bodu z 98,8 bodu a překonal očekávání analytiků. Chicagský index nákupních manažerů v březnu vzrostl na 46,3 bodu, i když ten na konsensus nedosáhl, a ceny domů dle S&P/Case Shiller indexu meziročně vzrostly o 4,6 %.

Newsletter