První dáma Fedu znervózněla Wall Street. Yahoo uvedla horší čísla i lepší plán s akciemi Alibaby

Americká výsledková sezóna pokračuje v plném proudu, guvernérka americké centrální banky Yellenová trhy svým prohlášením nepřekvapila.

V úterý reportovalo hned pět společností, z toho dva bankovní domy. Bankovní titul JPMorgan přidal 3,52 % poté, co zveřejnil své výsledky za 2Q 2014. Zisk na akcii sice klesl z 1,6 dolaru na 1,46 dolaru, očekávalo se však nižších 1,29 dolaru. V úspěšné výsledkové sezóně pokračoval i další z velikánů Goldman Sachs. Ten se stal jedinou bankou, která zaznamenala ve druhém čtvrtletí jak nárůst tržeb, tak i zisku. Čistý zisk na akcii 4,1 dolaru překonal nastavenou metu 3,05 dolaru, což znamená nárůst o téměř 11 %.

JPMorgan ve 2Q – nižší zisk i výnosy na slabším obchodování, stále však nad odhady

Goldman Sachs v 2Q s rezervou překonává laťku trhu a hlásí nárůst zisku i tržeb – akcie +2 %

V poobchodní fázi rostly v návaznosti na výsledky akcie společnosti Intel o 4,5 %, se ziskem i tržbami nad konsensem. Naopak o více než 2 % klesaly akcie Yahoo, která výsledky zklamala, stejně jako výhledem pro třetí kvartál.

První ze jmenovaných Intel +4,48 % reagoval v poobchodní fázi prudkým růstem. Kvartální tržby vzrostly na 13,8 miliardy dolarů, relativně +8 %. Technologický lídr se pochlubil i čistým ziskem 2,8 miliardy dolarů, nárůst oproti loňskému roku až o 40 %, kde zisk na akcii činil 0,55 dolarů.

Intel zvedl zisk o dvě pětiny a zlepšil celoroční výhled

Druhá z technologických společností Yahoo -2,22 % uzavřela v poobchodní fázi výrazným poklesem. Zisk poklesl na 270 milionů dolarů, tj. pokles o 18,4 % a příjmy z reklamy se snížily o osm procent na 436 milionů dolarů, přičemž průměrná cena za reklamu klesla téměř o čtvrtinu. Pro třetí čtvrtletí firma očekává čisté tržby v rozmezí 1,02 až 1,06 mld. USD, čímž nedosahuje na konsensus na Wall Street ve výši 1,1 mld. USD.

Negativní efekt horších výsledků a výhledu částečně vyvažovaly zprávy týkající se chystaného IPO čínského internetového obchodníka Alibaba, v němž Yahoo drží zhruba 24 procent. Tento podíl je analytiky vnímán jako nejcennější aktivum firmy a ta oznámila záměr ponechat si větší díl, než se původně předpokládal. Yahoo údajně v rámci primární emise prodá nejvýše 140 milionů akcií Alibaby, ačkoli podle předchozích informací měla prodat až 208 mil. akcií. Předpokládá se úspěch IPO a následný růst akcií Alibaby, což znamená dobrou zprávu pro akcionáře Yahoo.

Čínský černý kůň míří na startovní listinu – Alibaba má měsíc do IPO

Naopak dařilo se společnosti Johnson & Johnson, avšak trh cenově výsledky hospodaření neocenil. Zisk na akcii vzrostl na 1,66 dolarů proti 1,549 dolarů na akcii. Tržby vzrostly na 19,49 miliard dolarů proti 18,97 miliard dolarů. Akcie se však i přes dobré zprávy propadly o necelá dvě procenta.

Šéfka Fedu: Výrazně uvolněná měnová politika je stále nutná, brzdou trh práce

Čerstvý obraz americké ekonomiky: Slabý maloobchod, růst průmyslu, ale…

Americké akcie drobně znervóznilo vystoupení Janet Yellenové, podle níž by sazby v USA mohly růst dříve a rychleji, než se předpokládalo, pokud by to stav ekonomiky umožnil. Úrokové sazby by postupně Yellenová začala zvyšovat pouze za předpokladu, že by sílil trh práce. Druhou mírně neuspokojivou zprávou pro americké akcie byly americké maloobchodní tržby, které v červnu rostly jen o 0,2 %, což je jedna třetina z očekávání.

Není se pak čemu divit, že americké indexy drobně klesaly, index S&P -0,19, Nasdaq -0,54 %. Dow Jones díky reportovaným výsledkům firem skončil v drobném plusu +0,03 %, bez započtení těchto jednorázových událostí by však také klesal.

 

Autor je makléřem FINANCEZlín, a.s.

Newsletter